Facebook musi zmienić politykę gromadzenia danych w Niemczech
Niemcy wzięli się za serwis Marka Zuckerberga. Tylko czy społecznościowego giganta można powstrzymać? Niemiecki organ antymonopolowy orzekł w czwartek, że Facebook nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku do zbierania, łączenia i korzystania z danych użytkowników. Niemiecki urząd zwany Bundeskartellamt, oświadczył, że nakłada daleko idące ograniczenia na to, jak w jaki sposób Facebook może przetwarzać dane użytkowników. Serwis nie będzie mógł już na przykład łączyć danych użytkowników z oddzielnych aplikacji, takich jak WhatsApp i Instagram, bez dobrowolnej zgody internauty. Decyzja jest zwieńczeniem trzyletniego dochodzenia w sprawie Facebooka jakie toczyło się w Niemczech.
W grudniu 2018 roku Facebook miał 1,52 miliarda aktywnych użytkowników dziennie i 2,32 miliarda użytkowników miesięcznie na całym świecie.
Po przełomowym orzeczeniu Facebook został zmuszony do ograniczenia swoich praktyk dotyczących gromadzenia danych w Niemczech. Największa na świecie sieć społecznościowa nadużyła swojej dominacji na rynku w celu zbierania informacji o użytkownikach bez ich zgody - stwierdził Bundeskartellam. Niemiecki organ antymonopolowy sprzeciwił się w szczególności temu, w jaki sposób Facebook gromadzi dane na temat osób z aplikacji firm trzecich, w tym własnych WhatsApp i Instagram. Drugą podniesioną sprawą było śledzenie online osób, które nie są użytkownikami Facebooka, za pośrednictwem przycisków "Lubię to" lub "Udostępnij" umieszczanych na różnych stronach.
Facebook - serwis społecznościowy skończył 15 lat
Facebook ma miesiąc na odwołanie się od decyzji. “W przyszłości Facebook nie będzie już mógł zmuszać swoich użytkowników do wyrażania zgody na praktycznie nieograniczone gromadzenie danych spoza Facebooka do swoich kont użytkowników na Facebooku. Połączenie różnych źródeł danych znacznie przyczyniło się do tego, że Facebook był w stanie stworzyć unikalną bazę danych dla każdego użytkownika, a tym samym zdobyć siłę rynkową. Dotychczasowa praktyka łączenia wszystkich danych na koncie użytkownika Facebooka, praktycznie bez żadnych ograniczeń, będzie teraz podlegać dobrowolnej zgodzie udzielonej przez użytkowników” - powiedział w czwartkowym komunikacie prasowym Andreas Mundt, prezes Bundeskartellamt.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57