Intel zajmie się produkcją 14 nm układów dla Panasonica
Pomimo tego, że wielu analityków wskazuje na ciągle rosnący rynek podzespołów dla komputerów PC, producenci tacy jak Intel muszą zmniejszać moce przerobowe swoich fabryk ulokowanych w różnych rejonach świata - receptą na zastoje w tychże zakładach jest przyjmowanie większej ilości zamówień od firm zewnętrznych, które nie posiadają własnych linii produkcyjnych dla zaawansowanych układów. W listopadzie ubiegłego roku Brian Krzanich, czyli CEO Intela ogłosił plany zwiększenia produkcji dla swoich partnerów i zapewne za kulisami zaoferował im lepsze warunki, dzięki którym wytwarzanie chipów u "Niebieskich" miało stać się bardziej opłacalne. Dotychczas nie słyszeliśmy o wielkich programach partnerskich związanych właśnie z fabrykami Intela, jednak firma nie narzeka na słabą popularność swojej oferty, bowiem z usług twórcy procesorów Core korzysta już wielu mniejszych producentów.
Przykładem może być amerykańska korporacja Altera zajmująca się układami FPGA. Teraz Intel może pochwalić się zdecydowanie poważniejszym kontraktem ze znanym przedsiębiorstwem związanym bezpośrednio z rynkiem urządzeń RTV. Mowa tutaj oczywiście o Panasonicu, a dokładnie o oddziale Panasonic LSI zajmującym się wytwarzaniem układów dla urządzeń audio i video. Według oficjalnych informacji, współpraca będzie polegała standardowo na wytwarzaniu jednostek zaprojektowanych przez inżynierów Panasonica, jednak warto tutaj odnotować 14-nanometrowy proces technologiczny z wykorzystaniem technologii Tri-Gate.
Zastosowanie niskiej litografii ma oczywiście spowodować zmniejszenie poboru energii przez układy montowane w urządzeniach Panasonica - chipy produkowane przez Intel znajdą się w odtwarzaczach audio, video (Blu-ray) oraz telewizorach. Intel wyraźnie wkracza w sektory zdominowane przez TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Corporation) oraz GlobalFoundries i już niedługo możemy być świadkami zaskakujących zmian jeśli chodzi o produkcję układów dla innych znanych firm z branży IT.
Współpraca Intela z firmą Panasonic to początek kłopotów dla innych producentów układów scalonych?
Niektórzy widzą tutaj spory potencjał między innymi dla NVIDII, która mogłaby przenieść produkcję właśnie do Intela - na razie są to tylko życzenia czytelników i spora przestroga dla obecnych partnerów. Popularyzacja 14-nanometrowego procesu technologicznego Intela może sporo kosztować zarówno TSMC, jak i GlobalFoundries.
Źródło: VR-Zone
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
35
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10