Intel wprowadza chipset B365. Czy to Intel Z170 bez funkcji OC?
Intel narobił sobie mnóstwo problemów przez kurczowe trzymanie się litografii 14 nm. W sklepach brakuje procesorów, a te które są dostępne, kosztują znacznie więcej niż powinny. Co gorsza, w tym samym procesie od jakiegoś czasu produkowane są nowoczesne chipsety Niebieskich, co dodatkowo przysparza kłopotów i stwarza kolejne braki. By temu zaradzić, postanowiono wstrzymać produkcję niektórych układów, zastępując je nowymi w... starszym procesie technologicznym 22 nm. I tak oto najpierw pojawił się chipset H310C, a następny w kolejce jest już B365 zastępujący B360. Dotychczasowe doniesienia okazały się prawdziwe, a Intel umieścił już na swojej stronie specyfikację nowego układu logiki.
W porównaniu do B360 nowy chipset zaoferuje wiele dobrego, jednak pod pewnymi względami mamy zmiany na minus...
Intel B365 Express względem B360 produkowany jest w starszym, 22-nanometrowym procesie, jednak jego TDP nadal wynosi 6 W. Najważniejsza informacja jest taka, że to w sumie całkiem inny chipset od B360 - nowy układ pod niektórymi względami zaoferuje więcej, ale pod niektórymi mniej. Zacznijmy od tego, że mamy tutaj 20 linii PCI-Express 3.0, a nie 12 jak w B360, co sprawia, że na tym polu chipset dorównał H370. W praktyce przełoży się to najpewniej na dodatkową łączność M.2 i U.2. Płyty główne będą mogły mieć też do dyspozycji więcej gniazd USB (14 zamiast 12), najprawdopodobniej nie będzie też problemów z obsługą systemu Windows 7 (jak w przypadku H310C).
Intel H310 - Nowa rewizja chipsetów z obsługą Windows 7
Intel Sunny Cove - nowa architektura CPU i zupełnie nowe GPU
Niestety, pozostałe różnice są już na niekorzyść B365. Układ nie zapewnia zgodności z USB 3.1 Gen2 (10 Gb/s), nie obsługuje także WiFi 802.11ac. Co ciekawe, jeśli dobrze się przyjrzeć, specyfikacja nowego chipsetu jest bardzo zbliżona do specyfikacji Z170. Zdaje się to potwierdzać nawet ten sam firmware Intel ME w wersji 11 (B360 ma wersję 12). Nie ma co jednak liczyć na odblokowany mnożnik - ten oczywiście jest zablokowany. Dokładne porównanie znajdziecie na stronie Intela (KLIK). Spodziewamy się, że niebawem zaprezentowane zostaną pierwsze płyty główne z omawianym układem logiki.