Intel: Niektóre pamięci DDR3 mogą uszkodzić procesor Skylake
Wiele miesięcy temu w sieci pojawiły się pierwsze informacje na temat procesorów Intel Skylake - oprócz ogólnych informacji o specyfikacji technicznej nie zabrakło także bardzo ważnego szczegółu, który później został oficjalnie potwierdzony przez producenta. O czym mowa? Wiele osób nie dowierzało, gdy widziało informacje o możliwym zastosowaniu dwóch kontrolerów pamięci w najnowszych układach "niebieskich". Dla niektórych wydawało się to dziwne, dla innych nawet niedorzeczne. Dlaczego największy producent procesorów zdecydował się na wsparcie dwóch standardów RAM? Prawdopodobnie chodziło tutaj o umożliwienie klientom "łagodniejszego" przejścia na nową platformę bez konieczności zakupu nowych modułów pamięci operacyjnej, aczkolwiek wymagania postawione przez Intela niemal od razu odrzuciły ten argument.
Według Intela, korzystanie z modułów DDR3 z procesorami Skylake może spowodować uszkodzenie układu CPU.
Rodzina układów Intel Skylake wspiera zarówno pamięć DDR4, jak i DDR3L - w przypadku tego drugiego standardu litera na końcu oznaczenia jest bardzo ważna, bowiem oznacza zmniejszone napięcie dla modułów. Jakie są więc różnice w specyfikacji technicznej przedstawionych standardów? Oto prosta lista ujawniająca wszystkie zmiany z generacji na generację:
- Moduły pamięci DDR4 pracują przy napięciu 1,2 V
- Moduły pamięci DDR3 mogą pracować przy napięciu 1,5 V lub 1,65 V (niektóre modele)
- Moduły pamięci DDR3L posiadają w specyfikacji zapis mówiący o napięciu 1,35 V
Na pierwszy rzut oka, powszechnie wykorzystywane moduły pamięci operacyjnej DDR3 nie mogą współpracować z najnowszymi procesorami Intel Skylake, bowiem ich napięcie zasilające jest wyższe niż 1,35 V. Teoria a praktyka to jednak dwie różne sprawy - tak było również w przypadku sierpniowej premiery procesorów Intela. Na rynku pojawiły się płyty główne posiadające podstawkę Intel LGA 1151 oraz banki pamięci DDR3, co potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia mediów. Okazało się, że nie ma problemu z zamontowaniem modułów DDR3 pracujących z napięciem 1,5 V oraz 1,65 V, a platforma jest stabilna i w pełni użyteczna.
Po kilku tygodniach od premiery procesorów Intel Skylake, producent postanowił zabrać głos w tej sprawie. Według Intela, korzystanie z modułów pamięci DDR3 pracujących ze standardowym (1,5 V) lub podwyższonym napięciem (1,65 V) jest niebezpieczne dla procesora Skylake, a dokładniej dla kontrolera pamięci. O ile awaria nie nastąpi od razu po uruchomieniu komputera lub kilku dniach użytkowania, o tyle pierwsze problemy mogą pojawić się dopiero za jakiś czas - przynajmniej tak twierdzi Intel. Czy mówimy tutaj o miesiącach, a może latach ciągłej pracy? Tego niestety nikt nie sprecyzował.
Test DDR3 vs DDR4. Jakie pamięci RAM wybrać do Intel Skylake?
Podczas naszych testów koniecznych do przygotowania publikacji na temat pamięci DDR3 i DDR4, nie zauważyliśmy żadnych problemów z platformami, które posiadały zamontowane moduły o napięciu 1,65 V. Testy trwały kilkanaście godzin i mówimy tutaj oczywiście o sporym obciążeniu. Nie możemy jednak potwierdzić, że problem nie wystąpi na przykład za kilka tygodni - właśnie o takim scenariuszu mówi Intel. Co na to producenci płyt głównych, którzy oferują modele ze wsparciem dla modułów DDR3 (i DDR3L)? Trudno mówić o jakimkolwiek konflikcie z "niebieskimi", ale sytuacja jest dosyć napięta.
Powiązane publikacje

Qualcomm Snapdragon 8s Elite wcale nie będzie oparty na rdzeniach Oryon. Niektórzy mogą być rozczarowani wydajnością
22
AMD Ryzen Threadripper 9975WX i 9965WX - układy HEDT z serii Shimada Peak powoli zmierzają na rynek
16
Qualcomm prezentuje chipy do gier z serii Snapdragon G. Pierwsze handheldy z nowościami już w drodze
24
Intel Panther Lake - nowa roadmapa ujawnia termin debiutu procesorów. To może być podobna premiera do Meteor Lake'ów
29