Intel Core 8 generacji (Coffee Lake) wymagają chipsetów serii 300
Premiera procesorów Intel Core 8. generacji, znanych lepiej pod nazwą kodową Coffee Lake, zbliża się wielkimi krokami, ale wiele fundamentalnych pytań dotyczących nowej platformy wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Jedną z kwestii najbardziej nurtujących posiadaczy obecnych systemów Intela, jest kompatybilność nadchodzących jednostek ze starszymi płytami głównymi. Dotychczas krążyły po internecie sprzeczne informacje, bowiem źródła zbliżone do producentów tych komponentów sugerowały brak takiego wsparcia, natomiast w bazach wyników obok Coffee Laked widniały wpisy o modelach z układami logiki serii 200. Ostateczna decyzja należała do Intela i chyba została już podjęta. Odpowiedź jest zapisana na wizualizacji pudełek do desktopowych wersji Coffee Lake…
Procesory Intel Core i5-8600K oraz Core i7-8700K będą wymagały płyt głównych z chipsetami 300 do uzyskania pełnej funkcjonalności.
Jeśli dokładniej przyjrzymy się oficjalnym opakowaniom dla procesorów Core i7 oraz Core i5 dysponującymi odblokowanymi mnożnikami, dostrzeżemy wytłuszczony napis "Requires Intel 300 series chipset-based motherboard”. Wszystko więc wskazuje, że jeśli posiadacie płyty główne z chipsetem serii 200, a będziecie chcieli zmigrować na Core 8. generacji, to konieczna okaże się również wymiana platformy (wcześniej taki obrót spraw sugerował ASRock). Jest to ryzykowne zagranie ze strony Intela, które zapewne rozjuszy wielu posiadaczy obecnej iteracji LGA 1151, bowiem Coffee Lake także będzie korzystał z tego socketu. Cóż... Intel nie ma niestety w zwyczaju trzymać przy życiu gniazda dłużej, niż dwie generacje procesorów, toteż mnie osobiście taka zagrywka zupełnie nie dziwi, zwłaszcza po numerach z Broadwellem oraz Z87/Z97.
Intel prezentuje niskonapięciowe procesory Kaby Lake Refresh
Jest jednak pewne światełko w tunelu dla posiadaczy starszych płyt głównych, bowiem dotarliśmy do informacji, że niektóre Coffee Lake mogą ruszyć na modelach z chipsetami 200. Nasz informator wspomina natomiast, że pewne funkcje procesorów mogłoby być wówczas zablokowane i/lub ograniczone m.in.: możliwość swobodnego podkręcania nawet modeli K. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to absurdalne, biorąc pod uwagę wysokie taktowania bazowe oraz funkcje Enchanced Turbo, pewnie satysfakcjonowałoby większość użytkowników. Nie chcę jednak nikomu dawać złudnych nadziei, bo biznes jest biznes i szczerze wątpię, aby producenci poszli na rękę "starym" klientom. W każdym razie, procesory Core i5-8600K oraz Core i7-8700K ponad wszelką wątpliwość będą wymagały nowych płyt głównych do uzyskania pełnej funkcjonalności. Czy niższe modele również, tego jeszcze nie jesteśmy pewni.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7