Intel: 7 nm litografia będzia wymagała nowych materiałów
Produkcja procesorów to zaawansowany proces wymagający dobrze wyposażonych fabryk i lat badań. Intel jako największy wytwórca układów CPU dla desktopów i notebooków cały czas rozwija swoją technologię i nie musi zdawać się na możliwości swoich partnerów - to wszystko pozwala na nakreślanie drogi rozwoju całego rynku i niemal całkowitą dominację w niektórych segmentach. Producenci mikroprocesorów "korzystają" z Prawa Moore'a, które pozwala na ciągłe zwiększanie liczby tranzystorów, a co za tym idzie poprawianie wydajności pojedynczych układów. W chwili obecnej Intel produkuje już 14-nanometrowe procesory i powoli przygotowuje się do zejścia na jeszcze niższą litografię. Według ostatnich doniesień, twórca serii Core planuje w 2016 lub 2017 roku wprowadzić do masowej produkcji 10-nanometrowe procesory, które według niektórych źródeł będą przełomowe z jednego powodu.
14-nanometrowe procesory są już na rynku, 10-nanometrowe układy są w planach... a co dalej?
To właśnie wtedy ma zostać napotkana granica dla krzemu i dalsze zmniejszanie procesów technologicznych może stać się nieopłacalne. Wszyscy pamiętamy wcześniejsze opóźnienia dla 14-nanometrowej litografii. Już za chwilę może się okazać, że dalsza droga rozwoju będzie jeszcze bardziej kręta i spowoduje potężne problemy przy produkcji nowych chipów. No dobrze, o kłopotach z przechodzeniem do niższej litografii wiemy już od wielu lat, jednak co dalej? W jaki sposób mogą zostać przekroczone kolejne bariery?
Krzem przestanie być głównym materiałem dla procesorów? Poczekajmy...
Okazuje się, że 7-nanometrowy proces technologiczny może wymagać wykorzystania innych materiałów ze względu na fizyczne właściwości krzemu. Aby osiągnąć zamierzony wzrost wydajności i zmniejszenie poboru energii, trzeba będzie zrezygnować z obecnych struktur i wykorzystać nowe linie produkcyjne. Na razie Intel stara się mówić jak najmniej o ewentualnych kłopotach z wprowadzaniem tak niskich litografii.
Intel jeszcze przez kilka lat może korzystać z obecnej metody wytwarzania procesorów.
Nie ma wątpliwości, że "niebiescy" mogą jeszcze sporo wycisnąć z obecnej technologii, która powinna starczyć na kilka lat solidnej sprzedaży procesorów. Niektórym na usta ciśnie się od razu słowo grafen, jednak bądźmy realistami i korzystajmy z dostępnych źródeł.
Źródło: KitGuru
Powiązane publikacje

Elon Musk i Steve Wozniak apelują o czasowe wstrzymanie prac nad rozwojem sztucznej inteligencji. Skąd takie stanowisko?
67
Apple ma stonowane oczekiwania odnośnie zysków ze sprzedaży swojego zestawu do rzeczywistości rozszerzonej
16
Bill Gates publikuje przemyślenia o sztucznej inteligencji i jej przyszłości. Twierdzi, że rozpoczęła się era AI
64
Gordon Moore zmarł w wieku 94 lat. Współzałożyciel Intela wniósł do branży technologicznej niezapomniany wkład
26