Instagram wprowadzi uwierzytelnienie dwuskładnikowe
Niektóre usługi internetowe wydają się co najmniej kontrowersyjne, ale mimo wszystko zdobywają one przez swoje możliwości ogromną liczbę fanów. Przykładem takiego serwisu jest Instagram, który służy do dzielenia się ze znajomymi przez urządzenia mobilne zdjęciami z nałożonymi filtrami. Co prawda nie jest on wykorzystywany do zbyt ambitnej fotografii, niemniej nie przeszkadza to jego użytkownikom z cieszenia się tym, co mogą tam zastać. Usługa ta często służy autopromocji i zdjęcia na nią trafiające mogą uderzać w prywatność, dlatego też istotne jest dobre zabezpieczenie konta. Do tej pory nie było to do końca możliwe, serwis oferował bowiem tylko standardowy login i hasło. Niebawem pojawi się natomiast funkcja dwuskładnikowego uwierzytelnienia.
Instagram to ponad 400 milionów użytkowników. Jak do tej pory nie mogli oni solidnie zabezpieczyć swoich kont przed przejęciem.
O sprawie doniósł TechCrunch i przyznać należy, że jest poważna: z usługi korzysta 400 milionów osób, wśród których znajdziemy nie tylko celebrytów, ale przede wszystkim zwykłych „Kowalskich”. Brak funkcji uwierzytelnienia dwuskładnikowego był jak do tej pory ogromną wadą. Co więcej, Instagram należy przecież do Facebooka, a ta nadrzędna usługa umożliwia wykorzystanie tej opcji już od kilku lat. Na szczęście sytuacja już niebawem ulegnie zmianie. Użytkownicy logując się do swojego konta przez aplikacje mobilne, będą musieli podać login i hasło, a opcjonalnie, po włączeniu dodatkowego zabezpieczenia, także kod wysyłany w wiadomości SMS.
Taką opcję oferuje coraz więcej usług, znajdziemy ją na kontach Google, Microsoft, Apple, chmurach takich jak Dropbox, czy też właśnie sieciach społecznościowych. Dzięki niej ewentualnemu włamywaczowi nie wystarcza już znajomość loginu i hasła – np. przechwyconego z innego serwisu lub z naszego komputera. Musi on dodatkowo posiadać coś, co posiadamy my, w tym przypadku telefon komórkowy. Bezpieczniejszym sposobem jest używanie aplikacji do generowania kodów weryfikacyjnych, ale na chwilę obecną nie wiadomo, czy Instagram taką funkcję wprowadzi. Mogłaby się ona okazać dla niektórych osób zbyt trudna do skonfigurowania, a serwis zdecydowanie celuje w prostotę obsługi, czym zresztą zaskarbił sobie dotychczasową popularność.
Uwierzytelnienie dwuskładnikowe powinniśmy uruchamiać w każdej usłudze, która oferuje taką opcję - znacznie podnosi bezpieczeństwo.
W tym przypadku nie jest istotne, czy chodzi o system sterowania jakimś ważnym mechanizmem, czy też serwis, na którym wiele nastolatków prezentuje najdziwniejsze zdjęcia, często ze swoim udziałem: wprowadzenie takiej opcji oznacza większe bezpieczeństwo. Jeżeli to tylko możliwe, powinniśmy uruchamiać uwierzytelnienie dwuskładnikowe w każdej usłudze, w której jest ono dostępne. Nie czekajmy na włamania i specjalne zaproszenia, zróbmy to już dzisiaj. Na wygodzie za wiele nie stracimy, a za to poufne dane będą bezpieczniejsze.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57