HTC Vive Pro - znamy wymagania sprzętowe dopakowanego VR
HTC Vive to były jedne z pierwszych gogli rzeczywistości wirtualnej, które zostały wprowadzone do sprzedaży. Charakteryzują się całkiem sporą immersją i bardzo ciekawym doświadczeniem grania w VR. W styczniu, podczas targów CES w Las Vegas, tajwańska firma oficjalnie ujawniła projekt o nazwie HTC Vive Pro, które są bardziej dopakowaną i usprawnioną wersją poprzednika. Kilka dni temu poznaliśmy konkretną datę premiery oraz cenę - za headset przyjdzie nam zapłacić 879 euro (około 3700 złotych). Mowa jednak o samych goglach, a jeszcze dodatkowo trzeba osobno dokupić czujniki oraz kontrolery, bowiem fabrycznie nie ma ich w zestawie. To z kolei może podwyższyć łączną cenę do ponad 6 tysięcy złotych. Dzisiaj z kolei dostaliśmy kolejne informacje o produkcie, tym razem związane z odświeżonymi wymaganiami sprzętowymi. Krótko mówiąc są one znacznie wyższe niż wcześniej.
W przypadku HTC Vive Pro, wymagana jest przynajmniej karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1060, aczkolwiek twórcy rekomendują raczej układy pokroju GeForce GTX 1070 oraz Radeon RX Vega 56.
Jak być może pamiętacie, podstawowa wersja gogli VR HTC Vive miała w wymaganiach rekomendowanych kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 1060, co oznacza, że wymagania nie były aż tak bardzo wyśrubowane. Inaczej będzie wyglądała sytuacja w przypadku dopakowanej wersji gogli, czyli HTC Vive Pro. Tutaj bowiem GeForce GTX 1060 spełnia już tylko minimalne wymagania. Posiadając więc ten układ, nie dostaniemy w pełni płynnej rozgrywki, tak jak to było w słabszej odmianie. Twórcy rekomendują tutaj użycie przynajmniej karty GeForce GTX 1070 lub konkurencyjnego Radeona RX Vega 56. W tle pojawia się także wsparcie dla układów pokroju Quadro P5000 i mocniejszych. W przypadku kompatybilnych złączy, HTC Vive Pro współpracuje z portami USB 3.0 i wyższymi (brak zgodności z USB 2.0) oraz DisplayPort w wersji przynajmniej 1.2. Tym samym cyfrowy HDMI nie jest zgodny już z goglami VR. Dodatkowo rekomendowany jest system Windows 8.1 lub Windows 10 w wersjach 64-bitowych. Nie ma potwierdzonej informacji, czy Windows 7 także będzie wspierany. W przypadku procesora, w dalszym ciągu wymagany jest minimum Intel Core i5-4590 lub AMD FX8350 oraz 4 GB pamięci RAM.
Pierwsza wersja gogli HTC Vive była wyposażona w dwa ekrany OLED o rozdzielczości 2160x1200 pikseli (czyli wychodzi po 1080x1200 pikseli na każdy ekran), co dawało zagęszczenie pikseli na poziomie 446 PPI. Nowa wersja produktu o wdzięcznej nazwie HTC Vive Pro, będzie także wyposażona w dwa ekrany OLED, ale teraz o łącznej rozdzielczości 2880x1600 pikseli. Daje to wzrost zagęszczenia z 446 PPI do 615 PPI. To bardzo duży wzrost, który istotnie wpłynie na szczegółowość wyświetlanego obrazu. Nic więc dziwnego, że podskoczyły wymagania sprzętowe. Pole widzenia i częstotliwość odświeżania to nadal 110 stopni i 90 Hz. Trzeba przyznać, że już podstawowa wersja HTC Vive była zaporowa cenowo. Jednak wariant Pro stawia poprzeczkę znacznie wyżej i komfortowe użytkowanie nowej wersji będzie nas naprawdę drogo kosztowało.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4