Hardkernel ODROID-H2 - Jednopłytkowy miniaturowy komputer
Rynek komputerów jednopłytkowych w ostatnich tygodniach ma się więcej niż dobrze. Co i rusz mamy do czynienia z kolejnymi premierami, mowa zarówno o popularnym Raspberry Pi, jego klonach jak Rock Pi, jak i urządzeniach opartych na samej Malince. Dzisiaj jednak rzucimy okiem na nieco mniej standardową propozycję SBC, która ma szansę okazać się ciekawą alternatywą dla domowego komputera. Mowa o Hardkernel ODROID-H2, który trafia wreszcie do sprzedaży w atrakcyjnej cenie. Na laminacie znajdziemy nie tylko pasywnie chłodzony procesor Intela z rodziny Gemini Lake, ale również miejsce na wybrane przez nas moduły RAM DDR4, dyski SATA czy SSD NVMe M.2 oraz całe zatrzęsienie różnych złącz i portów.
Sugerowana cena Hardkernel ODROID-H2 to około 420 złotych.
Raspberry Pi 3 A+ - Nowa odsłona małej i taniej Malinki
Hardkernel ODROID-H2 to jednopłytkowy komputer o wymiarach 110 x 110 x 47 milimetrów i wadze 285 gramów, wliczając w to dołączony radiator. Korzysta on z procesora Intel Celeron J4105, który może pochwalić się czterema rdzeniami taktowanymi na 2,3 GHz, 4 MB pamięci Cache L2 oraz zintegrowanym układem graficznym Intel UHD Graphics 600. Użytkownik może tutaj zamontować dwa moduły RAM DDR4 SO-DIMM 2400 MHz o łącznej pojemności do 32 GB. W przypadku nośników danych mowa o dwóch złączach SATA III, jednym M.2 ze wsparciem dla NVMe PCIe 2.0 x4 oraz jednym złączu dla modułów eMMC.
Rock Pi - Nadciąga tańsza i lepsza alternatywa dla Raspberry Pi
O ile w przypadku obsługi sieci mamy do czynienia z kontrolerem Realtek RTL8111G, tak kodek audio pozostaje tajemnicą. Na panelu I/O znajdziemy takie porty jak wejście dla zewnętrznego zasilacza, dwa USB 2.0, dwa USB 3.1 Gen 1, dwa gigabitowe RJ-45, po jednym HDMI 2.0 i DisplayPort 1.2 oraz złącza audio. Na laminacie dodatkowo obecne jest 20-pinowe GPIO, UART oraz I2C. Hardkernel ODROID-H2 dostępny jest już w przedsprzedaży, a pierwsze wysyłki nastąpią 27 listopada. Sugerowana cena to 111 dolarów, czyli około 420 złotych. Tym samym może być to ciekawa alternatywa dla gotowych NUCów, jak i dobra platforma pod domowy serwer NAS. Oczywiście dokupić lub zrobić samemu trzeba jeszcze obudowę.