Gry wideo okazują się pomocne w leczeniu depresji. Pod wieloma względami są skuteczniejsze od leków
W 2020 roku depresja była drugą najczęściej występującą chorobą na świecie. Tak naprawdę nie ma osób, które byłyby na nią odporne w dłuższej perspektywie czasu, więc w pewnym momencie życia może dosięgnąć każdego z nas. Oprócz konwencjonalnych metod leczenia tego schorzenia bada się również inne, alternatywne sposoby. Jednym z potencjalnych rozwiązań tego problemu są gry wideo, które już teraz dają wymierne, pozytywne rezultaty u pacjentów.
Gry wideo często są obiektem badań, natomiast nierzadko stawia się je w dość negatywnym świetle. Jednak spora część z nich może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.
NVIDIA pomaga wykryć depresję w trakcie normalnej rozmowy
Osoby z depresją często zmagają się z bardzo obniżonym nastrojem, czy też zaburzeniami funkcji poznawczych. Wykonanie nawet najprostszych zadań może się dla nich okazać nie lada wyzwaniem. W badaniach przeprowadzonych przez Klinikę Psychiatrii i Psychoterapii na Uniwersytecie w mieście Bonn (Department of Psychiatry and Psychotherapy, Niemcy) wzięło udział 46 osób (16 - 65 lat) ze stwierdzoną depresją (MDD - Major Depressive Disorder). Podzieleni zostali na trzy grupy: eksperymentalną (14 osób), która odbywała trzy sesje (jedna sesje = 45 min) gier wideo tygodniowo (Super Mario Odyssey na konsoli Nintendo Switch), kontrolną (16 osób), która korzystała z programu CogPack oraz grupę leczoną tradycyjnymi metodami (16 osób), czyli lekami i psychoterapią. Wyniki okazały się bardzo interesujące.
Przychodzi człowiek do lekarza, a tam robot wykrywający depresję
Po sześciu tygodniach uczestnicy dostali do wypełnienia kwestionariusze, w których zadano pytania odnoszące się do występowania epizodów depresji, motywacji do wykonywania zadań itd. Przy okazji ponownie przetestowano zdolności pacjentów (pamięć wzrokowo-przestrzenna - BVMT-R). Ostatecznym rezultatem była większa poprawa objawów depresji u wszystkich pacjentów, którzy przez czas badania mogli grać w trójwymiarowe gry wideo. Na dodatek mieli oni również większą "motywację treningową". Natomiast co do testów na pamięć wzrokowo-przestrzenną, to wskaźnik był bardzo zbliżony do innych metod leczenia. Istotnym faktem w badaniu jest to, że do uzyskania pozytywnych rezultatów wykorzystano trójwymiarowe produkcje, przy których spory udział ma nasz hipokamp. Osoby cierpiące na depresję często są dosłownie uwięzieni w kole negatywnych myśli. Gry wideo pomagają je przerwać, ponieważ absorbują nasz umysł. Ten element może być bardzo istotny w leczeniu, choć oczywiście trzeba jeszcze wykonać więcej badań. Wszystkie wnioski i obserwacje znajdziemy pod tym adresem.
Powiązane publikacje

Google inwestuje miliony w AI, która może wyleczyć każdą chorobę. Czy rewolucja w medycynie jest coraz bliżej?
102
Chińska firma SiCarrier prezentuje na Semicon China 2025 zaawansowane narzędzia do produkcji chipów, zaskakując branżę
37
Extropic chce zdetronizować NVIDIĘ dzięki rewolucyjnej technologii chipów probabilistycznych
21
Chińska Ant Group osiąga przełom w sztucznej inteligencji dzięki wykorzystaniu rodzimych układów półprzewodnikowych
16