GNOME 46 - debiut nowej wersji środowiska graficznego dla dystrybucji Linuksa. Zmiany w menedżerze plików i obsługa VRR
Zakończono prace nad nową edycją środowiska graficznego GNOME 46, a twórcy opublikowali właśnie pełną listę poprawek. Nowości jest całkiem sporo i dotyczą one wielu aplikacji, choć największe zmiany dotknęły menedżer plików. Od teraz korzystanie z dystrybucji Linuksa opartych na tym środowisku ma być jeszcze wydajniejsze, a przy okazji dostępne opcje są dużo bardziej funkcjonalne. Aktualizacja wprowadza również integrację z usługą Microsoft OneDrive.
Środowisko graficzne GNOME 46 zostało oficjalnie zaprezentowane, choć na skorzystanie z niego w dystrybucjach Linuksa przyjdzie nam trochę poczekać. Nowość wprowadza zmiany w menedżerze plików, aplikacji Ustawienia, a także w powiadomieniach. Interfejs jest przy okazji bardziej funkcjonalny.
Trzy dystrybucje Linuxa dla początkujących, które stanowią dobrą alternatywę dla Windowsa. Każdy poradzi sobie z ich obsługą
Wspomniany menedżer plików otrzymał wyczekiwaną funkcję globalnego wyszukiwania. Od teraz wystarczy kliknąć nową ikonkę lupy i już możemy znaleźć konkretny plik we wszystkich dostępnych lokalizacjach. Na dodatek aplikacja zyskała dynamiczny pasek, który będzie pokazywał status wykonywanych i zakończonych operacji na plikach. Zmiana widoku z listy na siatkę nie będzie już obarczona żadnymi opóźnieniami, które do tej pory występowały. W aspekcie plików dokonano także sporo pomniejszych zmian (wyszukiwanie po wskazanych ustawieniach, czy też lepsza widoczność daty i godziny w preferencjach danego pliku).
Jak rozpocząć swoją przygodę z Linuxem? Instalacja i konfiguracja systemu krok po kroku. Poradnik dla początkujących osób
Przydatną zmianą jest dodanie wsparcia dla konta Microsoft 365 (w ustawieniach), dzięki czemu otrzymujemy dostęp do usługi Microsoft OneDrive. Po konfiguracji wirtualny dysk pojawi się na bocznym pasku w menedżerze plików, więc będziemy mieli do niego łatwy dostęp. Ulepszono również funkcję zdalnego pulpitu, która pozwala teraz na używanie wszystkich zasobów innego urządzenia, z jakim się łączymy. Aplikacja Ustawienia została zmieniona, aby można było po niej łatwiej nawigować. Dodano więc nową sekcję, która zawiera opcje: Region i język, Data i czas, Użytkownicy, Pulpit zdalny, Secure Shell oraz Informacje o systemie. Użytkownicy laptopów otrzymali z kolei większą kontrolę nad touchpadem. Warto wspomnieć również o zmienionych dymkach powiadomień, które lepiej określają ich źródło, a także mogą być rozwinięte, aby zobaczyć więcej szczegółów. Aplikacje w sklepie mają teraz odznakę Verified, jeśli pochodzą od zaufanych twórców. Wprowadzono także możliwość korzystania z opcji VRR (Variable Refresh Rate). Pełną listę zmian znajdziemy pod tym adresem. Popularne dystrybucje mają otrzymać środowisko GNOME 46 niebawem, a już teraz możemy pobrać obraz systemu GNOME OS, który zawiera wszystkie najnowsze funkcje.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78