Gigabyte GA-SBCAP3350 - swoisty konkurent dla Raspberry Pi
Trudno obecnie znaleźć fana technologii, który chociażby nie słyszał nazwy "Raspberry Pi". Ta brytyjska platforma komputerowa powstała w 2012 roku momentalnie bowiem wkupiła się w łaski wielu użytkowników. Była czymś nowym, a dodatkowo drobne rozmiary oraz równie niewielka cena stwarzały spore możliwości. Malina trafiała zarówno do krajów rozwijających się, jak i po prostu domowych majsterkowiczów oraz linuksowych zapaleńców. Nie trzeba było długo czekać na chińskie wariacje czy konkurencyjne rozwiązania. Gigabyte w ostatnich dniach zaprezentował swoją wizję co do jednopłytkowych rozwiązań, które może być nieco większą acz znacznie bardziej zaawansowaną alternatywą dla Raspberry Pi.
Produkt Gigabyte może się okazać dobrą podstawą pod samodzielnie złożone serwery NAS. Zwłaszcza, gdy spojrzymy na pasywny system chłodzenia w postaci aluminiowej, grubej blaszki na spodzie urządzenia.
Gigabyte GA-SBCAP3350 to jednopłytkowe rozwiązanie w standardzie SBC o wymiarach 146 x 102 milimetów. Tajwański produkt oparty został na SoC Intela w postaci Celerona N3350. Mowa tutaj o układzie wyposażonym w dwa rdzenie i dwa wątki taktowane bazowym zegarem 1,6 GHz z możliwością zwiększenia go do 2,6 GHz oraz zintegrowaną kartą graficzną Intel HD500. W przypadku modułów RAM czy pamięci masowej wszystko zależy od naszej wyobraźni, bowiem do dyspozycji oddano jeden port dla DDR3L typu SO-DIMM do 8 GB 1866 MHZ oraz oraz dwa złącza SATA III i jedno mSATA. Za dźwięk odpowiada kodek Realtek ALC255, również ten sam producent został wybrany w przypadku gigabitowe kontrolera sieciowego.
Nowy wirus zamienia Raspberry Pi w koparkę do kryptowalut
Ze względu na rozmiary Gigabyte GA-SBCAP3350 na panelu I/O znajdziemy tylko port audio typu combo jack, dwa RJ-45, dwa USB 3.1 Gen 1 oraz złącza wideo w postaci D-Sub (VGA) i HDMI. Znacznie, znacznie więcej gości laminat - dokładna lista dostępna jest TUTAJ, acz wypada wspomnieć o pinach GPIO, złączu pod wentylator, zworkach od wyboru jednego z dwóch BIOSów oraz tak zwane Clear CMOS, I2C, LPT i wtyczki pod dwa USB 2.0. Wszystko to wraz z obsługą standardowych systemów stwarza sporo możliwości. Osobiście upatrywałbym w produkcie Gigabyte dobrej podstawy pod samodzielnie złożony, niewielki serwer NAS. Zwłaszcza, gdy spojrzymy na pasywny system chłodzenia w postaci aluminiowej, grubej blaszki na spodzie. Wszystko rozbije się o cenę, ta jednak nie została przez producenta jeszcze podana.
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37