Fractal Design prezentuje trzy systemy chłodzenia wodnego
Targi Computex 2014 skończyły się już kilka dni temu, jednak nagromadzenie różnych tematów nie pozwoliło nam na przekazanie kilku ciekawych informacji, które niewątpliwie powinniście zobaczyć... Jedną z nowości wartą odnotowania jest nowa seria systemów chłodzących od firmy Fractal Design - szwedzki producent pragnie najwidoczniej popłynąć (dosłownie) na wielkiej fali ciągle rozwijającego się rynku zintegrowanych układów chłodzenia cieczą. Budowa dużego systemu LC obejmującego swoim zasięgiem kilka podzespołów jest zarezerwowana dla entuzjastów potrafiących zaprojektować i złożyć wszystko do kupy, a nie każdy jest przecież wspomnianym już wcześniej freakiem komputerowym.
Użytkownicy domowi chcący pozbyć się standardowych wieżowych coolerów z procesora coraz częściej sięgają po gotowe rozwiązania, które możemy zamontować dosłownie w kilka minut - na procesor zakładamy blok wodny ze zintegrowaną pompą, a radiator o wymiarach jednego, dwóch lub trzech wlotów powietrza mocujemy zgodnie z możliwościami naszej obudowy. Następnie podłączamy zasilanie i już możemy cieszyć się z systemu chłodzenia wodnego w naszym pececie.
Jaki system chłodzenia procesora wykorzystujecie w Waszych komputerach?
Gotowe układy LC są coraz częściej wykorzystywane w małych obudowach, gdzie wysokość standardowego coolera jest mocno ograniczona. Fractal Design postanowił zawojować rynek trzema modelami przeznaczonymi dla różnych segmentów jeśli chodzi o wielkość i wydajność - do sklepów trafią systemy T12, S24 oraz S36 różniące się między innymi długością radiatora (chłodnicy). Seria o nazwie Kelvin ma szansę stać się groźnym konkurentem dla obecnych rozwiązań od innych producentów, jednak na razie trudno ocenić realne możliwości produktów od Fractal Design ze względu na brak testów oraz sugerowanych cen detalicznych.
Fractal Design T12
Jest to najmniejszy wariant z nowej serii Kelvin. Układ został wyposażony w blok wodny ze zintegrowaną pompką o wydajności 72 l/h - urządzenie generuje 25 dBA hałasu oraz jest zasilane standardowym napięciem 12 V. Zestaw otrzymał najmniejszą możliwą chłodnicę o średnicy 120 milimetrów oraz węże o długości 320 milimetrów. Szczegółowa specyfikacja techniczna produktu jest dostępna pod tym linkiem:
Fractal Design S24
Nieco większy wariant otrzymał taką samą pompkę o wydajności 72 l/h, jednak tym razem zdecydowano się na użycie chłodnicy o długości 240 milimetrów. Podobnie jak w przypadku mniejszej wersji, otrzymujemy węże o długości 320 milimetrów, zapinki na wszystkie popularne podstawki oraz pastę termoprzewodzącą Fractal Design Zero. Szczegółowe informacje na temat tego modelu znajdziecie poniżej:
Fractal Design S36
Czy największy wariant w ofercie otrzymał inną pompkę? Oczywiście, że nie... Dalej mamy do czynienia z konstrukcją o wydajności 72 l/h oraz hałasie na poziomie 25 dBA. W zestawie otrzymujemy chłodnicę o długości 360 milimetrów, która wymaga już odpowiedniej obudowy z miejscem przeznaczonym na tego typu radiatory. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie producenta:
Źródło: Fractal Design
Powiązane publikacje

Znana marka chłodzeń do PC wycofuje się z Europy. Scythe zamyka swój oddział, a sytuacja firmy jest niepokojąca
62
Phanteks Glacier One D30 X2 - premiera dużych i wydajnych chłodzeń cieczą typu AiO z wentylatorem dla sekcji VRM
12
NVIDIA Blackwell i chłodzenie direct-to-chip to 300x większa efektywność wodna i 25x energooszczędniejsze centra danych
55
Thermaltake UX400 - debiut tanich chłodzeń powietrznych dla procesorów AMD Ryzen i Intel Core Ultra
10