Dyski SSD zastąpią tradycyjne HDD w notebookach w 2016 roku?
Jeszcze do niedawna dyski SSD były prawdziwym rarytasem dla każdego użytkownika komputera osobistego - ich ceny sięgały przysłowiowego kosmosu, a wydajność pozostawiała jeszcze wiele do życzenia. Teraz nośniki korzystające z kości pamięci NAND Flash są dostępne w wielu wariantach, które stały się atrakcyjne również dla zwykłych klientów przeznaczających odpowiednią sumę pieniędzy na zakup zestawu komputerowego. Posiadanie dysku SSD jest już czymś zupełnie normalnym, szczególnie jeśli chodzi o nośniki przeznaczone tylko i wyłącznie dla systemu operacyjnego i kilku najważniejszych programów. Fizyczne zalety opisywanych nośników (m. in. odporność na uszkodzenia) są widoczne przede wszystkim w urządzeniach mobilnych, jednak tutaj sytuacja nie wygląda na razie zbyt optymistycznie - producenci bardzo niechętnie montują dyski SSD w swoich notebookach, a jeśli już, to każą nam za to słono płacić.
Czy taka sytuacja będzie trwała wiecznie? Khein-Seng Pua, prezes firmy Phison Electronics produkującej kontrolery pamięci w najnowszym wywiadzie dla serwisu DigiTimes zapewnia, że możemy oczekiwać gwałtownego wzrostu popularności nośników SSD w laptopach na przełomie 2015 i 2016 roku. Co więcej, nośniki korzystające z kości pamięci mają zastępować tradycyjne HDD, a nie z nimi współpracować. Pojawia się więc kluczowe pytanie o pojemność takich dysków, skoro miałyby one stanowić jedyny magazyn w notebooku. Odpowiedź jest nieco wymijająca:
"Myślę, że 128 GB i 256 GB dyski SSD zastąpią tradycyjne nośniki HDD jako standardowe magazyny danych w notebookach w 2015 i 2016 roku, kiedy to ceny kości TLC NAND Flash osiągną satysfakcjonujący poziom."
Czyżby czekała nas era małych magazynów danych w notebookach z niższego i średniego segmentu? Mało kto pomieści się w dzisiejszych czasach na 128 gigabajtach powierzchni, skoro rozmiary gier i aplikacji ciągle rosną, a system operacyjny nadal zajmuje kilkanaście gigabajtów. Tego chyba na razie nikt nie bierze pod uwagę - ewentualnie możemy tylko zauważać rosnący udział Chromebooków, które przecież bazują na usługach internetowych i nie potrzebują zbyt wiele miejsca. Racjonalną propozycją dla laptopów sprzedawanych w 2016 roku byłby nośniki SSD o pojemności co najmniej 500 GB, jednak bądźmy realistami i nie oczekujmy tak drastycznego spadku cen kości TLC NAND Flash.
Źródło: KitGuru / DigiTimes
Powiązane publikacje

Toshiba wprowadza dyski twarde o pojemności 24 TB dla systemów NAS. Nowe modele N300 i N300 Pro zaprojektowano do pracy 24/7
66
Z dysku twardego zrobił szlifierkę. Ciekawy projekt DIY pokazuje, że stary dysk twardy może dostać drugie życie
26
Synology blokuje funkcje w nowych NAS-ach. Użytkownicy tracą wsparcie, jeśli nie użyją dysków z logo producenta
46
PNY prezentuje karty microSD z serii PRO Elite High Endurance. Zwiększona trwałość i nawet 512 GB pojemności
27