Boston Dynamics uczy robo-psa otwierać drzwi. A co z piwem?
Filmy Sci-Fi, a także i bajki, od lat przedstawiają nam świat, w którym to roboty funkcjonują w dość naturalny sposób obok człowieka. W rzeczywistości, maszyny te są wciąż dość pokraczne i raczej skupiają się na naśladowaniu tylko części funkcji jakimi dysponują ludzie. Dla przykładu, Sophia, pierwszy robot humanoidalny, który otrzymał obywatelstwo, naśladuje jedynie myślenie i mimikę ludzką (choć i tak według nas wychodzi jej to bardzo dziwnie). Są też inne roboty na rynku, które w swych poczynaniach prezentują się o wiele lepiej. Co ciekawe taki robo-pies, którego to stworzyła firma Boston Dynamics, nauczył się nowej sztuczki – otwierania drzwi. Projektanci chwalą się również, że ich milusiński potrafi współpracować z drugim robotem – choć wygląda to jak dobrze napisany program, jednak robi wrażenie.
Czy robotyka rozwinie się tak mocno, że maszyny staną się dla nas groźne?
Google sprzedaje Boston Dynamics - roboty nie mają przyszłości?
Spot Mini, bo o nim mowa, to mały cztero-nożny pupil, który idealnie może wpasować się do domu czy biura. Waży około 30 kilogramów (w tym 5cio kilogramowe ramię). Jak dotąd, jest to najcichszy z robotów dostępnych w firmie Boston Dynamics. Jeśli myślicie o całodziennej zabawie z tym uroczym stworzonkiem, będziecie zawiedzeni. Niestety, jego małe wymiary i waga, przekładają się na bardzo krótki czas pracy, a mianowicie jedyne 90 minut na pojedynczym ładowaniu. Prawdę powiedziawszy, przydała by się jakaś stacja dokująca do której pies mógłby wracać i ładować baterie, gdy te się rozładują.
Odwiedziliśmy polskie centrum Amazona - rządzą tam roboty!
Pierwsze skojarzenie jakie mieliśmy na widok tego robota, to jeden z odcinków popularnego serialu Black Mirror. Łudząco podobny cyber-pies, stał na straży magazynowych dóbr. Jego umiejętności i wyposażenie znacząco przewyższało to, które na razie oferuje firma Boston Dynamics, jednak spokoju nam nie daje myśl – a co, jeśli producent postanowi stworzyć tak niebezpieczne urządzenie? Czy jesteśmy gotowi stawić czoła ewentualnemu buntowi maszyn? Co o tym sądzicie? Czy robotyka rozwinie się tak mocno, że maszyny staną się dla nas groźne? Czy może uda nam się zaprogramować je tak, by nigdy nie zaszkodziły człowiekowi?
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4