ASUS ROG Strix B350-I - ciekawa mini-płyta dla Ryzenów
Dziś, po ujawnieniu wyników testów nowych procesorów Intela temat konkurencyjnych układów Ryzen może zejść na dalszy plan. Chipy Coffee Lake dzięki dodatkowym rdzeniom oferują bardzo wysoką wydajność w niemal każdym zastosowaniu, a dzięki temu, że kosztują niemal tyle samo co poprzednia generacja, wydają się być naprawdę dobrą inwestycją. Wielka szkoda jedynie, że wymagają płyt z nowym chipsetem, które za rok pewnie będą już przestarzałe. Na całe szczęście tego problemu nie będzie raczej w przypadku podstawki AM4 dla procesorów Ryzen. I choć decydujące się na platformę Czerwonych nie mają tak wielkiego wyboru w płytach głównych, jednak nie oznacza to, że brakuje ciekawych konstrukcji. Dowodem na to niech będzie nowy model ASUS ROG Strix B350-I.
ASUS ROG Strix B350-I posiada zaawansowany układ audio SupremeFX oparty na kodeku Realtek ALC1220 - jest to niejako potwierdzenie tego, że mamy do czynienia z konstrukcją klasy premium. Nie brakuje oczywiście miejscowego podświetlenia LED RGB.
Płyta wykonana została w formacie mini-ITX, a więc idealnie nada się do bardzo małych obudów. Jak wskazuje nazwa, wyposażona jest w chipset B350. Z racji niewielkich rozmiarów nie możemy jednak spodziewać się bardzo bogatego wyposażenia. Mamy tutaj dwa sloty na kości RAM DDR4 - w sumie płyta obsłuży do 32 GB pamięci taktowanej częstotliwością 3200 MHz (OC). Dla kart rozszerzeń przygotowano tylko jedno złącze PCI-Express 3.0. Ponadto na laminacie znajdziemy cztery porty SATA 6 Gb/s oraz - co nietypowe dla formatu mini-ITX - aż dwa gniada M.2 (jedno z nich mieści się pod radiatorem).
ASUS TUF B350M-Plus Gaming - wytrzymała płyta główna pod AM4
ASUS ROG Strix B350-I posiada zaawansowany układ audio SupremeFX oparty na kodeku Realtek ALC1220 - jest to niejako potwierdzenie tego, że mamy do czynienia z konstrukcją klasy premium. Nie brakuje oczywiście miejscowego podświetlenia LED RGB. Warto spojrzeć jeszcze na złącza umieszczone na tylnym panelu - znajdziemy tam cztery porty USB 3.1 Gen1, dwa USB 3.1 Gen2, Ethernet RJ45, porty antenowe karty Wi-Fi i gniazda audio. Przeraża tylko nieco cena tej płyty głównej - w szwedzkim sklepie Inet wyceniona została na 1899 koron. Po przeliczeniu na naszą walutę otrzymujemy ok. 850 zł. To sporo. Cóż, za jakość (szczególnie w takim małym formacie) trzeba płacić.
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37