ASUS publikuje listę płyt głównych z chipsetem Intel Z390
Wreszcie po wielu latach z przyjemnością można powiedzieć, że walka na rynku procesorów komputerowych jest znowu wyrównana. Użytkownik zależnie od swoich potrzeb i budżetu śmiało może przebierać zarówno w ofercie AMD, jak i Intela. Dotychczasowemu Niebieskiemu monopoliście się ta sytuacja oczywiście nie podoba i mimo przewagi w IPC dołączył do wojny na liczbę rdzeni. W efekcie czeka nas premiera nowych, 8-rdzeniowych układów. A odblokowane potworki takie jak Intel Core i9-9900K wymagają nowych płyt głównych by rozwinąć pełnie swoich możliwości i nie usmażyć przy tym sekcji zasilania. Jako pierwszy parę puścił ASUS, publikując "przypadkiem" listę swoich dziewiętnastu propozycji.
Wśród płyt ASUSa znalazły się propozycje ATX, Micro ATX oraz Mini ITX.
Test laptopa ASUS TUF Gaming FX504GE - Granie na poziomie
Zagraniczny serwis AnandTech wyłapał ciekawy fragment w opisie ostatniej aktualizacji BIOSU do płyt głównych ASUSa, która wprowadza obsługę wielu profili użytkownika. Mowa dokładniej o sekcji wymieniającej wspierane płyty główne, pośród których prócz obecnej generacji znalazły się modele wyposażone w nowy chipset Intel Z390. Jest to aż 19 propozycji wchodzących w skład 5 różnych rodzin - ROG Maximus, ROG Strix, TUF, Prime oraz Dragon. Dwie pierwsze to drogie, topowe rozwiązania; dwie kolejne to propozycje dla konsumentów z nieco cieńszym portfelem, zaś ostatnia dedykowana jest wyłącznie na rynek chiński.
Test ASUS ROG PG348Q - 100 Hz monitor 21:9 z NVIDIA G-Sync
Wśród płyt ASUSa znalazły się zarówno propozycje w formacie ATX, cztery Micro ATX jak i jedna Mini ITX. Wyciek każe sugerować, że premiera nowych procesorów od Intela jest już naprawdę blisko, a płyty główne z chipsetem Z390 zadebiutują w tym samym momencie co 8-rdzeniowe CPU. No chyba, że Niebiescy zdecydują się na powtórzenie "opóźnionej" zagrywki z 2014 roku. Wtedy wpierw na początku czerwca zobaczyliśmy MOBO z chipsetem Intel Z97/H97, a dopiero pod koniec lipca na rynek trafiła rodzina procesorów Intel Devil Canyon.
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37