ASRock: Nowe płyty mogą ominąć programowe blokady OC Skylake
Podkręcanie procesorów firmy Intel nie należy do najłatwiejszych i najtańszych zadań – oprócz odpowiedniego sprzętu przeznaczonego do tego celu użytkownicy muszą zdecydować się na procesory z serii K, które mają odblokowane funkcje związane z podkręcaniem. Pod koniec ubiegłego roku istną furorę zrobiła aktualizacja BIOSu wydana przez firmę ASRock, która umożliwiła podkręcanie nawet zablokowanych procesorów. Intel odniósł się do tej sprawy tak, jak można było podejrzewać – firma stwierdziła, że nie zaleca takiego działania, a dodatkowo w ramach nowego mikrokodu dla swoich procesorów zablokował wykorzystanie odkrytej luki. To jednak producentów wcale od eksperymentowania nie zniechęciło. ASRock zaprezentował właśnie dwie nowe płyty główne, który najprawdopodobniej znów pozwolą nam na podkręcanie zablokowanych procesorów.
Autorski generator zegara bazowego umożliwia sterowanie BCLK - sprzętowe obejście dla programowych blokad Intela?
Mowa w tym przypadku o modelach ASRock Fatal1ty H170 Gaming K4 HYPER i Fatal1ty B150 Gaming K4 HYPER. Podobna seria płyt już istnieje i producent wykorzystał w nowych edycjach to samo PCB, co wcześniej. W porównaniu do starszych wersji, w tych nowych umieszczono jednak autorski generator zegara bazowego (Hyper BCLK Engine), który przejmuje sterowanie częstotliwością magistrali BCLK i umożliwia sterowanie nią niezależnie od procesora, oraz jego mikrokodu. W obu przypadkach użytkownik może samodzielnie regulować częstotliwość bazową, zwiększając ją ze skokiem 0,0625 MHz, a także ustawiać zegar pamięci operacyjnej. Oznacza to ni mniej ni więcej, że najprawdopodobniej płyty te stanowią obejście dla prób programowego blokowania podkręcania procesorów spoza serii K.
Cała reszta wyposażenia płyt jest taka sama jak w przypadku dotychczas dostępnych wersji: do dyspozycji mamy więc gniazdo LGA 1151 z 10-fazową sekcją zasilania, cztery sloty na pamięci DDR4 2133 MHz, a także dwa złącza PCI-Express 3.0 16x i trzy złącza PCI-Express 3.0 x1. Za dźwięk odpowiada układ Purity Sound 3. Obie płyty ze względu na wykorzystywane chipsety różnią się liczbą gniazd dla pamięci masowych i napędów: wersja z B150 oferuje sześć złącz SATA 6 Gb/s, w przypadku edycji H170 możemy liczyć na cztery takie złącza, ale za to korzystać możemy z M.2 o przepustowości 32 Gb/s i SATA Express 10 Gb/s. Ceny nie są znane, ale mają oscylować w graniach aktualnie dostępnych modeli, a to oznacza odpowiednio około 500 zł za wersję z chipsetem Intel B150 i 550 zł za wersję H170.
Jeżeli możliwości podkręcania zablokowanych procesorów Skylake na tych płytach się potwierdzą, to będziemy świadkami swoistej batalii między Intelem i ASRockiem – firma okaże się bardzo przychylna overclockerom, ale za to narazi się niebieskim, co może odbić się negatywnie na jej sytuacji w przyszłości. Dla nas jako klientów możliwość znacznie tańszego podkręcania procesorów byłaby jednak niczym innym jak jedynie zaletą. Zobaczymy tylko na jak długo...
Powiązane publikacje

ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
38
Colorful przygotowuje płyty główne X870 z ciekawym systemem mocującym karty graficzne w slocie PCIe
17
ASUS zaprezentował następców standardu BTF, gdzie pozbędzie się wtyczek EPS do zasilania procesora i 24-pin ATX
70
ASUS ROG Crosshair X870E Apex - poznaliśmy pierwsze szczegóły na temat topowej płyty głównej dla procesorów AMD Ryzen 9000
19