AMD z największym udziałem na rynku procesorów od 2014 roku
Czerwoni w ostatnich dniach co chwila mają okazję do świętowania. Jeśli recenzje nowej karty graficznej Radeon VII okażą się przychylne będzie to wyjątkowy rok dla AMD. Póki co firma chwali się wciąż minionymi miesiącami. Według raportu Mercury Research, w końcówce roku AMD rosło na wszystkich kluczowych rynkach związanych z procesorami, nie tylko w porównaniu do trzeciego kwartału 2018 roku, ale także rok do roku. Jeśli chodzi o udział w rynku CPU dla desktopów, notebooków oraz serwerów jest to najlepszy rok dla AMD od - uwaga - 2014 roku. Czerwoni mają obecnie blisko 16 procent rynku procesorów dla komputerów stacjonarnych, co stanowi wzrost o prawie cztery punkty procentowe rok do roku.
Na początku 2006 roku AMD posiadało około 40 procent rynku dzięki wysoce konkurencyjnym procesorom Athlon 64 (X2). Wraz z pojawieniem się procesorów Intel Core nastąpił jednak prawie ciągły spadek sprzedaży
Firma Mercury Research, która zajmuje się analizą rynku podzespołów komputerowych, opublikowała szacunkowe dane na temat udziałów poszczególnych firm w segmencie CPU, w czwartym kwartale 2018 roku. Według raportu, AMD odnotowało - w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku - silny wzrost we wszystkich kluczowych segmentach (serwery, komputery stacjonarne i notebooki). Zdaniem specjalistów jest to przede wszystkim sukces procesorów Ryzen i EPYC. Garść konkretnych liczb ujawnia jak problemy Intela z dostarczeniem odpowiedniej ilości procesorów szybko przełożyły się na sukces Czerwonych. Oczywiście nic nie odbierając samym, jak najbardziej udanym architekturom.
AMD sporo zarobiło w 2018 roku. Firma inwestuje teraz w badania
W czwartym kwartale 2017 roku udział AMD w rynku CPU desktopów wynosił 12 procent. W trzecim kwartale zeszłego roku było to 13 procent. Tymczasem w ciągu trzech ostatnich miesięcy 2018 roku AMD zwiększyło ten wskaźnik do 15,6 procenta. Równie optymistycznie wygląda dla firmy sprawa z notebookami. W tym przypadku, na koniec zeszłego roku AMD posiadało 12,1 procenta rynku. Jeśli chodzi o serwery to jest to 3,2 procenta. W każdym z tych przypadków jest to wyjątkowy wynik - najlepszy od lat. Warto tu dodać, że na początku 2006 roku AMD wciąż posiadało około 40 procent rynku dzięki wysoce konkurencyjnym procesorom Athlon 64 (X2). Wraz z pojawieniem się procesorów Intel Core nastąpił prawie ciągły spadek sprzedaży, który został zatrzymany dopiero przez rodzinę CPU Ryzen.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7