AMD Ryzen Renoir - mobilne APU dla laptopów z TDP 15W i 45W
Od czasu pierwszej prezentacji architektury Zen doczekaliśmy się premiery dwóch generacji APU, czyli procesorów połączonych ze zintegrowanymi układami graficznymi Radeon. Pierwszą generacją było Raven Ridge wykorzystujące 14 nm litografię, z kolei w tym roku zadebiutowała druga generacja Picasso na ulepszonej, 12 nm litografii. Obecnie najwydajniejszym, mobilnym APU z serii U jest Ryzen 7 3780U wraz ze zintegrowanym układem graficznym Radeon Vega 11, który został przygotowany z myślą o urządzeniach Microsoft Surface Laptop 3. Za kilka miesięcy powinniśmy w końcu otrzymać konkretne informacje dotyczące nowej generacji APU, które będzie wykorzystywać mikroarchitekturę Zen 2 oraz 7 nm proces technologiczny. W międzyczasie poznaliśmy kolejne szczegóły na temat jednostek, które pojawią się w laptopach.
Według najnowszych informacji, AMD planuje wprowadzenie do laptopów nowej generacji APU w wariantach z TDP 15W oraz 45W. Tym samym pojawią się warianty zarówno dla lekkich laptopów, jak również mocniejszych konstrukcji do gier.
APU AMD Renoir z obsługą pamięci RAM LPDDR4X 4266 MHz
Nowe informacje pochodzą od znanego w branży IT użytkownika Twittera o pseudonimie Komachi, który już w przeszłości przekazywał przecieki, które w późniejszym czasie zostały potwierdzone. Tym razem przekazał on garść nowych informacji na temat nowej generacji układów AMD Ryzen Mobile, które znane są pod nazwą Renoir. Układy te przejdą na 7 nm proces technologiczny, pozostawiając jednak zintegrowane układy graficzne z rodziny Vega. Istotną zmianą ma być jednak wsparcie dla szybszych pamięci LPDDR4X o taktowaniu 4266 MHz. O ile oficjalnej prezentacji APU AMD Renoir spodziewamy się na targach CES w Las Vegas, o tyle teraz dzięki twittowi od Komachi poznaliśmy kolejne szczegóły na temat jednostek.
Przede wszystkim zmianie ma ulec zastosowana podstawka. Dotychczasowe mobilne APU Raven Ridge oraz Picasso korzystały z socketu FP5 w laptopach. Nowe Renoir ma wykorzystywać socket FP6, co może oznaczać istotniejsze zmiany w samej budowie procesorów APU korzystających z architektury Zen 2. Przedstawione nazewnictwo z całą pewnością nie jest finalne, ale jeśli plotki okażą się rzeczywistością, otrzymamy tym razem układy z serii Ryzen 3 PRO, Ryzen 5 (PRO), Ryzen 7 (PRO) oraz Ryzen 9 (PRO) - ostatnia seria będzie nowością. Część pojawiających się APU posiada TDP na standardowym poziomie 15W i będą one wykorzystane w cieńszych i smuklejszych konstrukcjach. Część jednak z tych układów ma TDP na poziomie 45W, co jest wyższą wartością niż obecne Ryzen 5 3550H oraz Ryzen 7 3750H z TDP 35W. Tym samym układy miałyby ustawione limity energetyczne na tym samym poziomie co procesory Intel Core z serii H. Te układy powinny być przygotowane z myślą o notebookach gamingowych oraz mobilnych stacjach roboczych. Nie wiemy natomiast co oznaczają symbole "B6", "B8", "B10" oraz "B12", choć już pojawiły się przypuszczenia że cyfry te mogą mieć odniesienie do ilości rdzeni w poszczególnych seriach,
Powiązane publikacje

HP zapłaci miliony za oszukiwanie klientów. Wodoodporne klawiatury okazały się fikcją. Które modele objęto pozwem?
26
Microsoft Surface Laptop 7 AI z procesorami ARM Snapdragon X Elite zostały oznaczone jako często zwracane
25
Nowe laptopy od Hyperbook oferują chłodzenie wodne, układ NVIDIA GeForce RTX 5090 i nawet 192 GB RAM DDR5
40
Kolejny laptop z rozwijanym ekranem. Tym razem jednak rozwiązanie może się okazać praktyczniejsze
23