AMD Bristol Ridge - Układy APU siódmej generacji już oficjalnie
Najważniejszą informacją dnia dzisiejszego jest oczywiście oficjalna zapowiedź Radeona RX 480, karty graficznej, która ma ambicje na nowo zdefiniować średni segment wydajnościowy. Jednak nie był to jedyny punkt konferencji zorganizowanej przez AMD. Zgodnie z zapowiedziami zaprezentowano także siódmą generację układów APU, o której już od dawna wiedzieliśmy, że rewolucji raczej nie przyniesie - Bristol Ridge to bowiem nic innego, jak odświeżona platforma Carrizo. Wprowadzono jednak kilka usprawnień, dzięki którym udało się osiągnąć lepsze zarządzanie energią, a także wyższą wydajność w różnych zastosowaniach. Na całkowicie nowe układy trzeba będzie poczekać do przyszłego roku, kiedy ukażą się modele APU oparte na 14-nanometrowej architekturze Zen. Czego możemy spodziewać się po właśnie zaprezentowanych układach?
Bristol Ridge to nic innego, jak odświeżone rdzenie Carrizo. Wprowadzono jednak kilka usprawnień, dzięki którym udało się osiągnąć lepsze zarządzanie energią, a także wyższą wydajność w różnych zastosowaniach.
AMD Bristol Ridge to układy wykonane w leciwej 28 nm litografii, które powstały w oparciu o ubiegłoroczną generację APU Carrizo - mamy zatem do czynienia z rdzeniami Excavator wyposażonymi w układy graficzne bazujące na architekturze Graphics Core Next. Na szczęście postarano się wycisnąć maksimum z obecnej technologii, w związku z czym przyrost wydajności, a także niższy pobór mocy powinien być zauważalny. Największa nowością jest zastosowanie dwukanałowego kontrolera pamięci DDR4, podczas gdy wcześniej było to DDR3. Ponadto w układzie znajdzie się także m.in. kontroler PCI-Express z 12 liniami sygnałowymi, kontroler interfejsów wejścia/wyjścia czy mikroprocesor AMD Secure Processor odpowiadający za bezpieczeństwo.
Nowe układy będą wydajniejsze niż Carrizo, jednak przewaga wcale nie jest ogromna - szacowana średnio na około 7%. Nowe APU zdecydowanie lepiej prezentują się w porównaniu do Kaveri z 2014 roku, gdzie Bristol Ridge jest lepszy już o 50%. Wzrost wydajności szczególnie uwidacznia się w grach - w zależności od tytułu, odświeżona architektura jest w stanie wykrzesać nawet 37% więcej mocy. Jest to niebagatelny wynik, biorąc pod uwagę fakt, że to tak naprawdę bardzo podobna konstrukcja. Zadbano również o niższy pobór prądu - względem Carrizo nowe układy mają mniejszy apetyt o nawet 12%. Osiągnięto to m.in. za pomocą usprawnienia takich technologii, jak AVFS (odpowiada za dopasowanie częstotliwości do napięcia), STAPM (przyspieszenie pracy w zależności od temperatury rdzeni) czy BTC (wyższych napięcia dla poszczególnych stanów energetycznych).
Nowe APU to tak naprawdę dziewięć układów, które różnią się głównie współczynnikiem TDP, częstotliwością, zastosowaną grafiką czy liczbą modułów. Ich nazwy i specyfikacje znajdziecie na obrazku poniżej. Choć większość modeli charakteryzuje się tym, że ma do dyspozycji cztery rdzenie, nie brakuje także konstrukcji dwurdzeniowych. Wszystkie powinny już niebawem trafić do sklepów, jednak pierwsze egzemplarze powędrują najpierw do urządzeń mobilnych, takich jak np. notebooki czy komputery All-In-One. Na prawdziwe APU nowej generacji musimy poczekać przynajmniej do przyszłego roku. Wtedy ukażą się układy Raven Ridge (oparte na architekturze Zen), które przyniosą znacznie więcej innowacji niż Bristol Ridge dedykowane platformie AM4.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7