Aktualizacja KB3194798 dla Windows 10 powoduje problemy
Microsoft 11 października wypuścił nową zbiorczą aktualizację dla Windows 10. Nie wnosi ona żadnych nowych funkcji, jednak poprawia wiele luk, które dotychczas występowały w systemie. Skorzystać z niej mogą wszyscy posiadacze najnowszej wersji Windowsa, także w wariancie Mobile. Tu pojawia się jednak pewien problem... Aktualizacja znacznej części użytkowników po prostu nie chce się instalować. Sytuacja co prawda nie dotyczy wszystkich, jednak jest na tyle powszechna, że na forach internetowych pojawiło się mnóstwo wypowiedzi zdenerwowanych poszkodowanych. Sprawa jest tym bardziej przykra, że nie jest to pierwsza wpadka tego typu firmy Microsoft, a wymuszanie aktualizacji wprowadzone w Windows 10 zdecydowanie sytuacji nie poprawia.
Obecnie najlepsze co dotknięci problemem mogą zrobić, to zablokować usługę Windows Update w firewallu do czasu znalezienia lepszego rozwiązania lub wydania kolejnej łatki przez Microsoft.
Użytkownicy dotknięci problemem skarżą się, że w trakcie próby wykonania automatycznej aktualizacji w pewnym momencie pojawia się komunikat o niepowodzeniu. W następstwie następuje restart komputera oraz przywrócenie wcześniejszego buildu. Sprawę komplikuje fakt, że podczas kolejnego restartu urządzenia system podejmuje następną próbę instalacji łatki automatycznie i wszystko powtarza się w kółko. Jest to wina sposobu, w jaki zaprojektowana została w Windows 10 usługa Windows Update. Konkretna przyczyna problemów z aktualizacją nie jest niestety znana. Znaczna część dotkniętych problemem użytkowników jako winowajcę wskazuje konflikt ze sterownikami NVIDII, jednak usunięcie właściwych wpisów w rejestrze nie rozwiązuje problemu.
System Windows 10 jest zainstalowany na 400 mln urządzeń
Jak już było wspomniane we wstępie, w najnowszej aktualizacji nie pojawiły się żadne nowe funkcje, ale za to wprowadzono kilka znaczących poprawek dotyczących m.in. problemów z logowaniem się na konto użytkownika oraz obsługą Bluetooth. Nie są to kwestie życia i śmierci, więc tym bardziej szkoda, że zwykłym użytkownikom zabrano w Windows 10 możliwość nieinstalowania aktualizacji w ramach Windows Update. Z pewnością ewentualne problemy z instalacją byłyby wtedy zdecydowanie mniej dotkliwe. Obecnie najlepsze co dotknięci problemem mogą zrobić, to zablokować usługę Windows Update w firewallu do czasu znalezienia lepszego rozwiązania lub wydania kolejnej łatki przez Microsoft. Szkoda, że takie krótkowzroczne podejście firmy do kwestii aktualizacji zmusiło klientów do radzenia sobie w tak niepotrzebnie skomplikowany sposób.