10 nm desktopowe procesory Intela dopiero w 2022 roku?
Właściwie każde większe przedsiębiorstwo zajmujące się nowoczesnymi technologiami notuje ostatnimi czasy jakiś progres. AMD szykuje się do premiery Ryzenów 3000 w 7 nm, NVIDIA jest już po wydaniu kart graficznych Turing z obsługą ray tracingu, sporo dzieje się także na rynku mobilnym. Z wszystkich gigantów branży tylko Intel nieco wybija się z tego grona. Pomijając już prace tej firmy nad autorskimi układami graficznymi, w ofercie procesorów (zwłaszcza desktopowych) wieje nudą - producent co roku tylko nieznacznie odświeża swoją ofertę, a nowej architektury chipów nadal nie widać. Układy wykonane w litografii 10 nm miały pojawić się już dawno temu, jednak najnowsze informacje sugerują, że nie zobaczymy ich w naszych komputerach przynajmniej do 2021 roku.
Zastanawiające jest to, że według tych planów tylko mobilne jednostki Ice Lake i Tiger Lake mają zostać wykonane przy użyciu litografii 10 nm...
Według poniższych planów wydawniczych (które podobno pochodzą z prezentacji firmy Dell), Intel dopiero w drugim kwartale przyszłego roku wprowadzi na rynek nowe procesory desktopowe z generacji Comet Lake. Zaoferują one od 2 do nawet 10 rdzeni, jednak mają one powstać w starym już procesie technologicznym 14 nm. W pierwszym kwartale 2021 roku mają nadejść chipy kolejnej generacji, czyli Rocket Lake, jednak z tego co widzimy będą to tzw. "odsmażane kotlety", bowiem nadal mają oferować do 10 rdzeni i litografię 14 nm. Brzmi jak koszmar, jednak na ten moment nie możemy w stanie wykluczyć takiej możliwości. No, chyba, że Intel planuje coś, o czym jeszcze nie wiemy. Szczegóły zobaczycie poniżej.
Procesory Intel Core 9. generacji - zaprezentowano nowe modele
Intel Core 9 gen. dla laptopów - oficjalny debiut nowych układów
Znacznie ciekawiej ma dziać się w sektorach mobilnych. Jak pokazuje roadmapa, litografia 10 nm nie zostaje zupełnie porzucona, bo przy jej użyciu powstać mają 2- i 4-rdzeniowe jednostki Ice Lake i Tiger Lake (serie U i Y) przeznaczone do kompaktowych przenośnych komputerów. Ich premiera ma odbyć się w tym roku. Ciekawe jest to, że cała reszta procesorów Intela korzystać będzie ze starego procesu technologicznego i zmieniać będzie się w nich co najwyżej liczba rdzeni. Czas pokaże, co ostatecznie zadecydowali Niebiescy. Mamy tylko nadzieję, że rzeczywiste plany są znacznie bardziej optymistyczne, a Intel ostatecznie zaoferuje wydajne i atrakcyjne dla konsumentów układy.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7