Wynik Apple iPhone 13 Pro w Geekbench ujawnia siłę nowego GPU. Twarde liczby bezlitosne dla poprzednika
W bazie benchmarka Geekbench pojawiła się pozycja dotycząca smartfona Apple iPhone 13 wyposażonego w nową jednostkę obliczeniową Apple A15 Bionic. Testy obciążeniowe dla jednego oraz wielu rdzeni pokazują moc CPU, ale istotny okazuje się również wzrost wydajności GPU. Szczególnie jeśli zestawimy tę informację z danymi dotyczącymi modelu ubiegłorcznego, czyli Apple iPhone’a 12 Pro. Firma obiecywała progres w wydajności GPU na poziomie 50%, co mogło wydawać się przesadą, ale jak widzimy – deklaracje okazały się słuszne. Oczywiście oceniając sprawę przez pryzmat danych z Geekbench. A15 Bionic nie jest jednak jedynym oczekiwanym od dawna procesorem mobilnym. Za rogiem czają się już Samsung Exynos 2200 oraz Qualcomm Snapdragon 898. Tak się składa, że i jeden i drugi SoC został przetestowany w Geekbench.
Jak w teście Geekbench poradził sobie nowy SoC Apple A15 Bionic, który napędza smartfony Apple iPhone 13 Pro? Wyniki benchmarku potwierdzają deklaracje producenta, ale to nie wszystko.
Apple A15 Bionic: Szczegóły specyfikacji technicznej nowego SoC ze smartfonów serii Apple iPhone 13
Zacznijmy od liczb. Apple A15 Bionic to jednostka ARM wyposażona w 6 rdzeni o maksymalnym taktowaniu częstotliwością 3,24 GHz, która współpracuje z 6 GB RAM i 5-rdzeniowym GPU. Procesor uzyskał 1738 punktów w trybie pojedynczego rdzenia oraz 4766 punktów w pracy wielordzeniowej. Dla porównania, poprzednik, model iPhone 12 Pro wykręcił odpowiednio 1575 i 3858 punktów. Biorąc pod uwagę to, że już A14 Bionic stanowił czołówkę smartfonowego światka w temacie wydajności, A15 możemy uznać za jego „króla”. Czy zostanie nim długo, dowiemy się po premierze układów Qualcomm Snapdragon 898 oraz Samsung Exynos 2200. One również znalazły się w bazie Geekbench. Jest jednak pewien szkopuł. Jednostki te przetestowano na rozwojowym oprogramowaniu i urządzeniach przedprodukcyjnych.
Test Apple iPhone 12 - smartfon, który odcina się od przeszłości
Samsung Exynos 2200 zdobył odpowiednio 1073 i 3398 punktów, Qualcomm Snapdragon 898 wykręcił zaś 720 i 1919. W drugim przypadku najpewniej aktywowano tryb oszczędzania energii, stąd wyraźnie niższy wynik. Biorąc pod uwagę to, że producenci uwolnią pełen potencjał jednostek, ich wydajność może zbliżyć się do osiągów Apple A15 Bionic. W teście GPU – Geekbench Metal nowy chipset uzyskał 14216 punkty i tak jak wspomniałem, pokonał o około 50% swojego poprzednika. Nauczony doświadczeniem, szczególnie tym związanym z urządzeniami z logo Apple, dodam tylko, że nie musi przekładać się to na dostrzegalną różnicę w codziennym użytkowaniu. Nie na przestrzeni miesięcy lub roku. W ujęciu kilkurocznym sprawa może prezentować się zgoła inaczej.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7