W Świerku powstanie najmocniejszy polski superkomputer
Za pewien czas miejscowość Świerk znajdującą się pod Warszawą będzie miała kolejny powód do dumy, a mianowicie powstanie tam najmocniejszy komputer w Polsce o mocy wynoszącej około 500 teraflopsów. Moc obliczeniowa drzemiąca w tym supermocnym komputerze zostanie wykorzystana do obliczeń związanych z programem rozwoju technologii jądrowej w Polsce. Przeprowadzane symulacje pozwolą badać różne reakcje reaktorów jądrowych w sytuacjach krytycznych oraz rozprzestrzeniania się hipotetycznych zagrożeń dla kraju. Superkomputer ma dopiero powstać, jednak już teraz przygotowywane są dla niego specjalne pomieszczanie oraz instalacja odprowadzająca ciepło. Całość będzie chłodzona wodą, zaś cała serwerownia pomimo ogromnych rozmiarów ma charakteryzować się energooszczędnością. Rozwój wysokich technologii idzie w naszym kraju powoli, jednak należy cieszyć się z każdej nowinki.
Aby możliwe było dopracowanie odpowiedniej konfiguracji sprzętowej oraz wymogów stawianych superkomputerowi pokuszono się o zbudowanie mniejszej maszyny o mocy 17,25 teraflopsów. Składa się ona z 1920 rdzeni, 7,5 TB pamięci operacyjnej RAM oraz 560 TB miejsca na dyskach twardych. Konfiguracja ma być pomocna przy tworzeniu finalnej specyfikacji oraz pozwoli na uniknięcie wielu problemów.
Prawdziwa maszyna ma być o wiele potężniejsza od swojego mniejszego brata. Do roku 2015 będzie zainstalowane 100 TB pamięci operacyjnej oraz 3 PB pamięci masowej. Nie liczmy na to, że Polska będzie startować do czołówki najmocniejszych komputerów na świecie. Należy przypomnieć, że superkomputer nie będzie sztuką dla sztuki, lecz narzędziem potrzebnym do wykonywania odpowiednich symulacji, będąc jednocześnie przy tym maksymalnie energooszczędnym. Na koniec jeszcze wspomnimy, że szybkość przetwarzania danych przez neurony znajdujące się w ludzkim mózgu wynosi 10 petaflopsów.
Źródło: NCBJ
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57