Unia wypłaci nagrody za wykrycie luk w popularnych programach
Wygląda na to, że Partia Piratów poważnie traktuje sprawy związane z Internetem. Jeśli jesteś hakerem stojącym po jasnej stronie mocy, albo uzdolnionym programistą możesz zarobić i to całkiem sporo. Unia Europejska przeznacza prawie milion euro na nagrody. Wystarczy znaleźć lukę w zabezpieczeniach oprogramowania opartego o kod Open Source. Chodzi o kilka najpopularniejszych, darmowych i otwartych programów wykorzystywanych niemal wszędzie - zarówno w instytucjach, jak i przez użytkowników indywidualnych. Wśród nich są takie aplikacje jak 7-zip, Apache Tomcat, Drupal, Filezilla, VLC, KeePass, Notepad ++. Nagrody wypłacane są osobom, które "aktywnie poszukują problemów związanych z bezpieczeństwem".
Tym razem zdecydowaliśmy się pójść o krok dalej i dodaliśmy nagrody - Bug Bounty, za wykrycie luk w zabezpieczeniach 15 najważniejszych programów opartych o Open Source
Inicjatywę ogłosiła Julia Reda z Europejskiej Partii Piratów. Sprawa - jak sama opisuje - zaczęła się w 2014 r. Znaleziono wówczas luki w zabezpieczeniach ważnych projektów wolnego oprogramowania. Jedna z luk została znaleziona w bibliotece OpenSSL. "Ponieważ OpenSSL jest również bardzo ważny dla szyfrowania ruchu internetowego, ma duże znaczenie dla ochrony Twojej osobistej komunikacji lub szczegółów płatności podczas zakupów online. Problem sprawił, że wielu ludzi zdało sobie sprawę, jak ważne jest otwarte oprogramowanie dla integralności i niezawodności Internetu i innej infrastruktury. Aby zarządzać swoimi stronami internetowymi, podobnie jak wiele innych organizacji, instytucje takie jak Parlament Europejski, Rada i Komisja opierają się na wolnym oprogramowaniu. Internet jest nie tylko ważny dla naszej gospodarki i naszej administracji. Jest to infrastruktura, która obsługuje nasze codzienne życie. Jest to środek, którego używamy do pozyskiwania informacji i do aktywności politycznej. Właśnie dlatego mój kolega Max Andersson i ja rozpoczęliśmy projekt audytu wolnego i otwartego oprogramowania: FOSSA - mówi Julia Reda.
100 000 drukarek wydrukowało hakerski apel w sprawie PewDiePie
W latach 2015-2016 w pierwszej części projektu FOSSA dokonano inwentaryzacji tego, na czym opiera się wolne oprogramowanie. Przeanalizowano także, w jaki sposób programiści zajmują się bezpieczeństwem w swoich projektach, a dwa projekty (serwer WWW Apache i menedżer haseł KeePass ) przeszły audyt bezpieczeństwa. W 2017 roku FOSSA został przedłużony o kolejne trzy lata. "Tym razem zdecydowaliśmy się pójść o krok dalej i dodaliśmy nagrody - Bug Bounty, za wykrycie luk w zabezpieczeniach 15 najważniejszych programów opartych o Open Source" - mówi Julia Reda. Nagrody to kwoty od 25 000 do 90 000 euro - łącznie 851 000 EUR (973,000 USD). Program rusza w styczniu 2019 roku. Zaplanowano również serię hackathonów, które umożliwią programistom z instytucji unijnych i programistom z projektów Free Software ściślejszą współpracę.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4