Umowa TTIP zostanie ujawniona dopiero po podpisaniu
Nie tak dawno informowaliśmy, że umowa TTIP jest przedstawiana w Polsce w samych superlatywach . TTIP, czyli porozumienie handlowe pomiędzy USA a innymi krajami to bardzo tajemniczy dokument - obszar działań ma obejmować e-handel, prawa autorskie, patenty oraz dostawców Internetowych, czyli prawie wszystko, co było znane z umowy ACTA. TTIP ma być bardziej rozbudowaną wersją swojego poprzednika, jednak nie wiadomo co się pod tajemniczym skrótem dokładnie kryje. Pomimo tajności umowy w Polsce panuje demokracja (;]) i należałoby obywatelom wytłumaczyć co to za umowa i jakie konsekwencje będziemy musieli ponieść z tytułu jej podpisania. Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska postanowił nie czekać bezczynnie i zwrócił się z prośbą do Ministerstwa Gospodarki o udostępnienie dokładnych informacji odnośnie umowy TTIP.
Odpowiedź została uzyskana i możemy dowiedzieć się z niej, iż:
W nawiązaniu do pisma z dnia 12 lutego 2014 r. uprzejmie informuję, iż rozmowy dotyczące prawa własności intelektualnej ( IPR ) w ramach TTIP nie są jeszcze zaawansowane. Dotychczas strona USA i UE skupiały rozmowy na ogólnym zakresie TTIP z przekazaniem stanowisk partnerów w poszczególnych obszarach.
Należy jednak zauważyć, że wszystkie informacje, które państwa członkowskie UE otrzymują z KE mają charakter zastrzeżony i nie jest możliwym przekazanie ich na zewnątrz administracji. Dotyczy to również prośby Fundacji o udostępnieniu tekstu rozdziału IPR i stanowiska Polski w tym zakresie.
Zgodnie z przyjętą w UE praktyką tekst porozumienia zostanie udostępniony dopiero w końcowym etapie, po podpisaniu porozumienia przez obie strony.
Polski rząd jednym słowem coś wie, ale nie chce się z nami tą wiedzą podzielić. Czy tak nie było również w przypadku ACTA? Właśnie przez brak publicznych konsultacji ludzie wyszli na ulicę, gdyż nikt nie lubi, jak ktoś coś ukrywa, a tutaj przecież chodzi nie o jedną osobę, ale o całe Państwo. Dodatkowo skąd mamy pewność, że treść dokumentu zostanie ujawniona po podpisaniu? Zawartość umowy może się zmienić jeszcze kilka razy. Pełną odpowiedź w formie skanu możecie pobrać z tej strony .
Kolejny raz musimy wyjść na ulice?
Źródło: Prawo kultury