Test Zotac ZBOX ID80 Plus - Energooszczędny i wydajny Mini PC
- SPIS TREŚCI -
Firma Zotac znana jest naszym czytelnikom przeważnie z kart graficznych bazujących na układach NVIDII i być może płyt głównych, jednakże nie to jest jej największą specjalnością. Znaczącą częścią oferty tego producenta są rozwiązania dla miłośników niedużych komputerów m.in.: płyty główne w formacie miniITX, ale przede wszystkim miniaturowe komputery, zbliżone gabarytowo do tegoż standardu (dla przypomnienia: miniITX ma wymiary 17 x 17 cm). Dostępne platformy to przede wszystkim rozwiązania Intela, na czele z najnowszą energooszczędną Cedar Trail. Została ona wykorzystana w modelach ZBOX ID80 oraz ID80 Plus - właśnie temu drugiemu będziemy dziś mieli okazję się bliżej przyjrzeć. Czy małe może być jednocześnie piękne, energooszczędne i wydajne? Zobaczmy zatem, jak Zotac ID80 Plus wypada w codziennym użytkowaniu....
Autor: costi - Michał Kościelak
Seria ZBOX jest jednym z głównych produktów firmy Zotac, więc producent kładzie na rozwój i promocję tej linii Mini PC największy nacisk. Na przestrzeni lat pojawiły się najróżniejsze modele, które łączyło kilka cech wspólnych: niewielkie wymiary, skupienie na multimediach oraz dbałość o niskie zużycie prądu. Ostatni postulat został realizowany poprzez korzystanie z energooszczędnych rozwiązań różnych dostawców: Intel Atom czy procesorów ULV, AMD Brazos oraz VIA. Cechą rozpoznawczą ZBOX jest również stylistyka obudowy, łącząca kwadratowy lub prostokątny kształt, czarne i srebrne powierzchnie oraz akcent w postaci świecącego okręgu. Testowany model ID80 Plus nie odstaje od swoich poprzedników. Sercem ZBOX ID80 Plus jest procesor Intel Atom D2700, stanowiący część nowej energooszczędnej platformy Intela o kodowej nazwie Cedar Trail. Jest to rodzina czterech dwurdzeniowych procesorów: N2600 i N2800 przeznaczonych dla netbooków oraz D2500 i D2700 dla komputerów stacjonarnych. Parametry układów prezentuje poniższa tabela:
Podstawową zmianą jest niższy proces technologiczny - 32nm zamiast 45nm - co wg Intela pozwoli na obniżenie TDP nawet o 50%. Nowe procesory obsługują pamięci DD3-800/1066; N2600 obsłuży maksymalnie 2 GB, reszta 4 GB. Kolejną innowacją jest zmiana układu graficznego. Pod oznaczeniem GMA3600/3650 kryje się chip PowerVR SGX 545, znany raczej użytkownikom smartfonów i tabletów niż komputerów. Obie wersje różnią się wyłącznie częstotliwością zegara. SGX545 powinien pozwolić na płynne odtwarzanie materiału 1080p, strumieniowanie via HDMI oraz oferować dwukrotnie wyższą wydajność w grach w porównaniu z poprzednikami. Nadal jednak obsługuje tylko DirectX 9., pozwala natomiast na równoczesne wykorzystanie dwóch ekranów.
Niestety, nadal zostajemy z chipsetem NM10 Express i jego główną bolączką, czyli niewielką dostępną ilością linii PCI-E. Nowe procesory, poza obniżonym procesem technologicznym, nie wnoszą też żadnych istotnych usprawnień w architekturze. Wciąż mamy tylko 2x512 KB cache i obsługę SSE1, SSE2 i SSE3.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- następna ›
- ostatnia »
Powiązane publikacje

Recenzja Xiaomi Buds 5 Pro. Rewelacyjna jakość dźwięku, ale sporo funkcji tylko dla smartfonów Xiaomi
17
Recenzja Hator Phoenix 2. Słuchawki do gier z ANC, Bluetooth 5.4, LDAC i dwoma mikrofonami za niecałe 450 zł
11
Recenzja 70mai 4K Omni. Bardzo wysoka jakość wideo, nagrywanie w 360 stopniach, wiele przydatnych funkcji, ale dość wysoka cena
18
Recenzja Corsair Void Wireless v2. Bezprzewodowe słuchawki gamingowe do PC, PS5 i smartfona, ze świetnym czasem pracy
5