Test Corsair Performance Pro 256GB - Wydajne SSD z Marvellem
- SPIS TREŚCI -
Dotychczas w naszych testach przeważały dyski SSD bazujące na kontrolerach SandForce 2281, które zdominowały rynek i zepchnęły konkurencję do narożnika, jednak wyłącznie pod względem popularności. Producenci stawiają zwykle na autorskie rozwiązania albo pozostają wierni jednej technologii, rzadko kiedy eksperymentując na kilku frontach równocześnie, podczas gdy pozwoliłoby to znacznie uatrakcyjnić ofertę. Może boją się sytuacji, gdy część ich urządzeń nie znajdzie nabywców jeśli stworzą wewnętrzną alternatywę? Corsair takich obaw najwyraźniej nie podziela i sprzedaje dyski SSD zarówno z SF-2281, jaki kontrolerami Marvell. Modele Corsair Force 3 120 GB oraz Force GT 120 GB poznaliśmy przy okazji wcześniejszych testów, niedawno sprawdziliśmy także Performance Pro o pojemności 128 GB, który okazał się bardzo dobrą konstrukcją. Postanowiliśmy więc rzucić okiem na starszego brata w rozmiarze 256 GB - jego sercem jest układ Marvell potrafiący solidnie dokopać nawet najszybszym SSD z SandForce na pokładzie.
Autor: Caleb - Sebastian Oktaba
Seria Corsair Performance Pro pomimo niekwestionowanego potencjału pozostaje w cieniu nośników napędzanych SandForce, chociaż osiągami niejednokrotnie prześciga SF-2281, mogąc zarazem pochwalić się wysoką niezawodnością. O problemach urządzeń z kontrolerami Marvell dotychczas słyszeliśmy głównie w związku z tzw. „5000H Bug” w Crucial M4, aczkolwiek Corsair pozostaje wolny od podobnych zarzutów. Wprawdzie ceny nośników z rodziny Performance Pro są wyższe od Force GT i Force 3, ale jednocześnie otrzymujemy kilkanaście gigabajtów więcej pojemności (240 vs 256), co w przypadku testowanej wersji oznacza już sporą różnicę. Najgroźniejszymi oraz w zasadzie jedynymi przeciwnikami Marvella będą oczywiście Samsung SSD 830 i wszelkie wcielenia SandForce, którego reprezentują m.in.: Kingston HyperX, Intel SSD 520 i OCZ Vertex 3.
Corsair Performance Pro 256 GB otrzymał kontroler Marvell 88SS9174-BKK2, który zapewnia bardzo przyzwoite prędkości odczytu i zapisu oraz wsparcie dla interfejsu Serial ATA 6.0 Gb/s. Parametry dysku prezentują się interesująco, jednak w odróżnieniu od pozostałych ujętych w tabeli rywali, producent nie zastosował 25 nm kości MLC NAND Flash Intel/Micorn, ale starsze 32 nm pochodzące od Toshiby. Naturalnie, Corsair Performance Pro obsługuje TRIM, NCQ i procesy Garbage Collection, zaś szacowany czas bezawaryjnej pracy wynosi satysfakcjonujące 1.500.000 godzin.
Dużym zaskoczeniem może być rozmiar pamięci podręcznej, jaką Corsair zastosował w modelu Performance Pro 256 GB. SandForce'y nie potrzebują jej wcale, Samsung SSD 830 zadowala się 256 MB DDR2, natomiast testowany nośnik otrzymał 512 MB DDR3 1333 MHz w dwóch modułach. Identyczną ilość cache ze znanych autorowi konstrukcji posiadają tylko OCZ Octane i OCZ Petrol, bazujące na kontrolerze Indilinx Everest oraz Plextor PX-256M3S, napędzany Marvell 88SS9174-BKK2 podobnie jak Corsair Performance Pro. Producent podaje również, że dysk w czasie pracy pobiera 1.2W, zaś podczas spoczynku tylko 0.4W.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- następna ›
- ostatnia »
Powiązane publikacje

Test dysku SSD Lexar NM1090 PRO - Flagowy nośnik PCIe 5.0 z nowym kontrolerem Silicon Motion kontra reszta świata
64
Test przenośnego dysku SSD Corsair EX400U z interfejsem USB 4.0 - Miniaturowy i świetnie wykonany. Idealnie pasuje do MacBooka
21
Test dysku SSD Samsung SSD 990 EVO Plus - Hybrydowy nośnik PCI-Express 4.0 i 5.0, który okazuje się sporym rozczarowaniem
83
Jaki dysk SSD kupić? Co wybrać do laptopa i desktopa? Polecane dyski SSD od 120 GB do 4 TB na październik 2024
140