Supermicro zbada swoje płyty główne w poszukiwaniu backdoorów
Producent sprzętu komputerowego Super Micro Computer Inc. czyli Supermicro zapowiedział, że dokona przeglądu swoich płyt głównych pod kątem występowania "szpiegujących" chipów, o których mowa w ostatnich doniesieniach medialnych. "Pomimo braku jakiegokolwiek dowodu, że istnieją te chipy, dokonujemy skomplikowanej i czasochłonnej analizy, aby jeszcze bardziej uwiarygodnić nasze produkty" - napisał w poniedziałek producent serwerów i pamięci masowych w liście do swoich klientów. Akcje spółki z San Jose w Kalifornii wzrosły o 4,3 procent do 14,70 USD. Wcześniej zarówno Amazon, jak i Apple zdecydowanie zaprzeczyły dziennikarskim doniesieniom na temat podrzuconych przez chińczyków układów.
Żaden pojedynczy pracownik ani zespół w firmie podwykonawczej nie ma nieograniczonego dostępu do całego projektu płyt głównych
Charles Liang, prezes Supermicro wydał oświadczenie, w którym wzywa Bloomberg do wycofania artykułu. To własnie w tym magazynie ukazał się głośny tekst o tym, że chińskie wojsko miało instalować sprzętowe backdoory w układach tego producenta. "Super Micro Computer Inc. nie wyprodukowało ani jednej "zainfekowanej" płyty głównej, nie widzieliśmy żadnych złośliwych komponentów sprzętowych w naszych produktach, żadna agencja rządowa nie skontaktowała się z nami w tej sprawie, a żaden klient nie zgłosił żadnego wadliwego sprzętu" - twierdzi Charles Liang. W piśmie napisano również, że firmom z łańcucha dostaw Supermicro byłoby trudno modyfikować płyty główne, ponieważ dostawcy nie mają dostępu do pełnych projektów technicznych". Firma twierdzi też, że przeprowadza bez przerwy kontrole swoich produktów. Obejmują one kilka "zautomatyzowanych badań optycznych i inspekcje wizualne, a wyrywkowo skanowanie rentgenowskie płyt głównych". Złożona konstrukcja warstw płyty sprawia również, że "bardzo mało prawdopodobne jest, aby nieautoryzowany element lub zmodyfikowana płyta działała prawidłowo".
Chińczycy sprzedali firmom z USA serwery, które ich szpiegowały
Przypomnijmy, że dziennikarze z amerykańskiego magazynu Bloomberg Businessweek ujawnili, że Chiny szpiegowały firmy i instytucje w USA. Ofiarą miało paść 30 z nich w tym Apple, Amazon czy CIA. Wykorzystywano do tego niewielkie, dodatkowe układy montowane w podzespołach wykorzystywanych w serwerach. Akcję miało nadzorować chińskie wojsko, które podobno między innymi zmuszało przedsiębiorstwa do zamontowania układów. Mogły one umożliwiać transfer wielu wrażliwych danych z serwerów, na których były zainstalowane. Dodatkowe układy były montowane w podzespołach u jednego z chińskich podwykonawców Supermicro.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4