Jak wbudować koparkę kryptowalut w bagażnik Tesli S
Cena za wykopanie kilku centów dowolnej kryptowaluty zazwyczaj przekłada się na duże zużycie energii i tym samym wysokie rachunki za prąd. W zamian, za udostępnienie mocy obliczeniowej własnej maszyny, możemy zyskać ulotne, cyfrowe monety, których wartość, w przypadku bitcoinów, oscyluje nawet wokół 10 000 USD za jednostkę. Ostatnie wzrosty wartości bitcoina oraz każde wahanie kursu tej najpopularniejszej kryptowaluty nie tylko wzbudzają apetyt na przyłączenie się do wyścigu o własny portfel z cyfrowymi monetami. Jak się okazuje do zdobycia kryptowalut może posłużyć nie tylko własny komputer, dedykowane urządzenie, ale również… elektryczny samochód.
Pomysłowość posiadaczy elektrycznych samochodów nie ma granic. Szczególnie wtedy, gdy mają dostęp do Superchargerów.
Na rynku amerykańskim Tesla oferuje swoje samochody w różnych pułapach cenowych, najdroższe wersje obejmują nielimitowany, darmowy dostęp do usługi Supercharger – stacji ładujących elektryczne samochody. Ktoś, wcześniej czy później, musiał wpaść na ten pomysł: wykorzystania dostępnej za darmo energię elektrycznej i przetworzenia zasobów na przykład na bitcoiny. Co jednak zrobić, jeśli bankiem energii jest samochód? Czy da się wykorzystać wbudowany w Teslę komputer jako platformę do złożonych obliczeń? Niekoniecznie, ze względu na jego niską wydajność. Rozwiązanie zaproponowane na forum posiadaczy elektrycznych samochodów wskazuje, jak zamienić elektryczny samochód w koparkę do kryptowalut. Niestety, daleko z pełnym bagażnikiem nie zajedziemy.
Pierwszy dzień, pierwsza stłuczka autonomicznego pojazdu
Posiadacz Tesli S zbudował własną koparkę do kryptowalut i umieścił w bagażniku swojego pojazdu. Opublikowane zdjęcie raczej nie wskazuje na kompletne rozwiązanie – w slotach płyt głównych brakuje kart graficznych – jednak 75-100 kW energii zgromadzonej w akumulatorach Tesli wystarczą do zarobienia ok. 20 dolarów dziennie na przykład na wydobywaniu Etherum. W ciągu jednego miesiąca da się wykopać w ten sposób niemal 700 dolarów. Dla ułatwienia obliczeń, warto skorzystać z kalkulatora przeliczającego zużycie energii na kryptowaluty i zyski w dolarach. Biorąc pod uwagę cenę Tesli S (100 000 USD), koszt budowy koparki (ok. 1000 USD za pojedynczy moduł) będzie trzeba poświęcić kilkanaście lat na przetwarzanie danych w pobliżu stacji Superchargerów, by taka inwestycja się zwróciła. Na przejażdżki nie wystarczy energii.
Tesla Model 3 - przyszłość samochodów elektrycznych?
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4