CES 2018: HTC prezentuje dopakowane gogle HTC Vive Pro
HTC Vive to były jedne z pierwszych gogli rzeczywistości wirtualnej, które zostały wprowadzone do sprzedaży. Charakteryzują się całkiem sporą immersją i bardzo ciekawym doświadczeniem grania w VR. W listopadzie ubiegłego roku tajwańska firma zaprezentowała nieco zmodyfikowaną wersję gogli - HTC Vive Focus, które pozbawione były okablowania. Minusem jednak była (jest) ograniczona dostępność tylko na terenie Chin. Z okazji rozpoczynających się targów CES w Las Vegas, firma HTC zaprezentowała jeszcze jedną wersję swoich gogli, tym razem bardziej dopakowanego wariantu o nazwie HTC Vive Pro. Są one przeznaczone dla najwydajniejszych komputerów i cechują się znacznie zwiększoną rozdzielczością oraz zagęszczeniem pikseli.
Gogle rzeczywistości wirtualnej HTC Vive Pro trafią do globalnej sprzedaży jeszcze w tym kwartale, aczkolwiek ich cena jest obecnie nieznana.
Pierwsza wersja gogli HTC Vive była wyposażona w dwa ekrany OLED o rozdzielczości 2160x1200 pikseli (czyli wychodzi po 1080x1200 pikseli na każdy ekran), co dawało zagęszczenie pikseli na poziomie 446 PPI. Nowa wersja produktu o wdzięcznej nazwie HTC Vive Pro, będzie także wyposażona w dwa ekrany OLED, ale teraz o łącznej rozdzielczości 2880x1600 pikseli. Daje to wzrost zagęszczenia z 446 PPI do 615 PPI. To bardzo duży wzrost, który istotnie wpłynie na szczegółowość wyświetlanego obrazu. Oczywistym jest, że będzie się to także wiązało z podwyższeniem wymagań sprzętowych, by móc komfortowo bawić się nowymi goglami. Tutaj szczegółów jeszcze nie podano. Nie zmieniła się natomiast wartość pola widzenia, wynosząca w dalszym ciągu 110 stopni. Kolejną nowością jest zaimplementowanie słuchawek, które zamontowane zostały na goglach i wspierają przestrzenny dźwięk cyfrowy. Producent przy tym deklaruje, że gogle HTC Vive będą jeszcze wygodniejsze od poprzednika.
Nowe gogle to nie wszystko co pokazała firma HTC. Drugim elementem jest akcesorium pozwalające na korzystanie z gogli HTC Vive Pro bez całego okablowania. W poprzedniej generacji było to już mocno problematyczne, ponieważ mając nałożone gogle, istniało ryzyko zaplątania się w nie. Problem ten rozwiązał model HTC Vive Focus, ten jednak nie trafi do sprzedaży w Europie. W przypadku podstawowej i mocniejszej wersji produktu, producent ma zamiar wprowadzić na rynek specjalny adapter (widać go na zdjęciu powyżej) Vive Wireless. Urządzenie to korzysta z technologii Intel WiGig (Wireless Gigabit Alliance), pracującej w częstotliwości 60 GHz. Szczegółów dotyczących adaptera na razie nie znamy, ale HTC obiecuje maksymalną redukcję opóźnienia oraz minimalizację interfejsu. Gogle HTC Vive Pro powinny się pojawić w sprzedaży jeszcze w tym kwartale (choć cena jest nieznana), z kolei Vive Wireless pojawi się dopiero w trzecim kwartale roku (też nie znana jest obecnie cena).
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4