Standard DisplayPort 1.3 obsłuży rozdzielczość 5120 x 2880 pikseli
W przypadku domowych rozwiązań komunikacji monitorów i kart graficznych najczęściej wykorzystywane są takie złącza jak DVI, D-Sub oraz HDMI - dobrze znany i coraz częściej wykorzystywany DisplayPort w dalszym ciągu jest atrakcyjny tylko dla profesjonalnych użytkowników decydujących się na rozwiązania wielomonitorowe. Wyświetlaczy posiadających w standardzie porty DisplayPort cały czas przybywa, ale są one kierowane głównie dla klientów mogących przeznaczyć na ten cel setki dolarów. Tak naprawdę jest to w pełni zrozumiałe - przeciętny gracz lub pracownik biurowy nie wykorzysta w pełni możliwości innych metod komunikacji niż DVI lub HDMI. Dlaczego więc interesujemy się standardem DisplayPort?
DisplayPort w wersji 1.3 jest gotowy do obsługi wyświetlaczy 5K.
Przede wszystkim wiele osób widzi w nim nadzieje na poprawę sytuacji jeśli chodzi o dynamiczną częstotliwość odświeżania monitorów znaną pod pojęciami G-Sync lub Adaptive Sync. W obydwu przypadkach mówimy o sporej poprawie jakości wyświetlania akcji na ekranie i pozbyciu się niemal wszelkich niepożądanych efektów. VESA (Video Electronics Standars Association) odpowiadająca za standard DisplayPort opublikowała właśnie parametry kolejnej wersji swojej technologii. Jak czytamy w komunikacie prasowym, aktualizacja do standardu DisplayPort 1.2a zapewnia przepustowość do 32,4 Gb/s.
Ważniejsze są jednak obsługiwane rozdzielczości i częstotliwości odświeżania - standard 1.3 pozwala na przesyłanie obrazu do rozdzielczości 5120 x 2880 pikseli bez kompresji, natomiast coraz popularniejsze monitory 4K otrzymują możliwość wyświetlania obrazu o częstotliwości 120 Hz. DisplayPort 1.3 jest zgodny z konwersją VGA, DVI oraz HDMI, a ponadto otrzymujemy kompatybilność z HDCP 2.2 i HDMI 2.0. Technologia Adaptive Sync podobnie jak w standardzie DisplayPort 1.2a jest tylko opcją i nadal to producenci będą decydowali o kompatybilności ze wspomnianym standardem pomimo implementacji złącza DisplayPort 1.3 w swoich monitorach.
Źródło: TechPowerUp
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
27
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4