Sony DSC-QX100 i DSC-QX10 - Aparaty w obiektywach
Denerwuje Was słaba jakość zdjęć oraz filmów wykonywanych przez smartfony? Japońskie Sony podczas trwających w Berlinie targów IFA 2013 zaprezentowało ciekawe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą zamienić swoje urządzenie mobilne w aparat kompaktowy. Całość opiera się na założeniu "Aparatu w obiektywie" - modele Cyber-shot DSC-QX100 oraz DSC-QX10 są pionierskimi produktami wykorzystującymi zaawansowane obiektywy oraz matryce wykorzystywane w aparatach cyfrowych. Wszystkie modele wykorzystują łączność Wi-Fi, dzięki czemu wykonane zdjęcia mogą od razu znaleźć się na ekranie smartfona, a tym samym telewizora lub innego urządzenia kompatybilnego z produktem przechwytującym. Co ciekawe, Sony zdecydowało się również na wykorzystanie łączności NFC oraz zdalnej obsługi obiektywu przez system Android lub iOS. Pomimo tego, że DSC-QX100 oraz DSC-QX10 wyglądają jak obiektywy przeznaczone dla aparatu z wymienną optyką, potrafią one robić zdjęcia samodzielnie.
Nie mamy tutaj do czynienia z przedłużeniem oka kamery w smartfonie lub tablecie, gdyż produkty od Sony mogą znaleźć się na statywie, stole, w dłoni operatora lub po prostu na tylnej ściance urządzenia mobilnego. Modele posiadają uchwyty umożliwiające błyskawiczną instalację na szeregu popularnych modeli smartfonów (szerokość 54 - 75 milimetrów, grubość do 15 milimetrów). Producent dostarcza specjalną aplikację Sony PlayMemories Mobile pozwalającą na zdalną obsługę aparatu. Cyber-shot DSC-QX10 jest wyposażony w przetwornik obrazu CMOS Exmor R o rozdzielczości 18,2 megapiksela oraz obiektyw z 10-krotnym zoomem optycznym.
Urządzenie ważące 105 gramów posiada swój akumulator oraz kartę Memory Stick Micro. Cyber-shot DSC-QX100 posiada dużą matrycę (1 cal) CMOS Exmor R o rozdzielczości 20,2 megapiksela, jak również szerokokątny obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T z 3,6-krotnym zoomem optycznym i stabilizatorem Optical SteadyShot. Obydwa modele potrafią nagrywać filmy w rozdzielczości 1440 x 1080 pikseli przy 30 klatkach na sekundę. Przetwarzaniem obrazu zajmuje się procesor BIONZ. Urządzenia będą dostępne w sprzedaży od połowy września - model QX100 na polskiej stronie producenta został wyceniony na 1939 złotych w przedsprzedaży. Czy nowa technologia znajdzie wielu nabywców? Szczegółowe informacje na temat nowinek znajdziecie pod tym linkiem.
Źródło: Sony
Powiązane publikacje

70mai 4K Omni - premiera wideorejestratora zapewniającego nagrania w jakości 4K z widokiem 360°
24
LG OLED M5, OLED G5, OLED C5 oraz OLED B5 - Prezentacja telewizorów 4K dla graczy i kinomaniaków
61
Apple AirPods - firma złożyła patent opisujący dodanie modułu optycznego do popularnych słuchawek TWS
10
Spotify wkrótce zaoferuje nie tylko lepszą jakość muzyki. Twórcy chcą też dodać funkcje AI i opcje... kupna biletów na koncerty
39