Siena Galaxy Atlas dostępny dla każdego użytkownika. Skatalogowano imponującą liczbę galaktyk
Wydaje się, że eksploracja kosmosu na szerszą skalę to ciągle pieśń odległej przyszłości. Naukowcy z całego świata mają jednak do dyspozycji coraz doskonalsze narzędzia, które pozwalają przynajmniej podglądać wszechświat. W Internecie udostępniono Siena Galaxy Atlas. Dzięki niemu każdy użytkownik może z domowego zacisza zapoznać się z olbrzymią liczbą odkrytych do tej pory galaktyk. Narzędzie może być wykorzystywane do celów naukowych, jak i rekreacyjnych.
Amerykańscy naukowcy udostępnili Siena Galaxy Atlas, który kataloguje niemal 400 tys. odkrytych galaktyk. Narzędzie jest dostępne dla każdego chętnego z poziomu przeglądarki internetowej.
Unia Europejska chce wysyłać centra danych w kosmos, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym
Autorami katalogu są naukowcy z NOIRLab umiejscowionego w Tucson, w Arizonie. Bazuje on na mapie wszechświata, która powstała w oparciu o zdjęcia wykonane za pośrednictwem teleskopów umiejscowionych na Ziemi. Przy wykonywaniu fotografii posługiwano się między innymi podczerwienią. Mapa obejmuje łącznie 20 tys. stopni kwadratowych, co przekłada się na połowę nieba widocznego z powierzchni naszej planety. Skatalogowano w sumie niemal 400 tys. galaktyk. Jak chwalą się autorzy, jest to jedno z najdokładniejszych i największych narzędzi tego typu w historii.
Już niebawem na orbicie może się znaleźć pierwsza prywatna stacja kosmiczna Haven-1. Przyszłość zapowiada się obiecująco
Katalog jest dostępny dla każdego użytkownika bez żadnych opłat. Wersję offline można pobrać z odpowiedniej strony internetowej. Dostępna jest jednak także wersja działająca z poziomu przeglądarki, która zapewne zainteresuje znacznie większą liczbę użytkowników. Dane, które są bazą dla katalogu były zbierane w latach 2014-2017. Narzędzie oferuje informacje dotyczące lokalizacji galaktyk, ich kształtu i rozmiaru. Warto jednak zaznaczyć, że jakość zdjęć mocno odbiega od odpowiednio obrobionych przez NASA fotografii, do których przyzwyczaił nas chociażby teleskop Hubble’a.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4