RPCS3: nowa wersja emulatora PlayStation 3 to więcej fps w grach
Tak, wiemy, za rogiem już Playstation 5, ale jeśli jesteś fanem emulacji gier na PC to, z pewnością spotkałeś się już z RPCS3. Dla tych z Was, którzy nie są świadomi, jest to jeden z najlepszych obecnie dostępnych emulatorów PlayStation 3. RPCS3 to darmowe, otwarte oprogramowanie wydawane na licencji GNU GPL. RPCS3 został napisany w języku C++ i dostępny jest na systemy operacyjne Microsoft Windows i Linux. Warto śledzić postęp emulatora RPCS3 i sprawdzać co jakiś czas oficjalną listę kompatybilności, gdyż oprogramowanie rozwija się ostatnio bardzo szybko. Projekt nadal jest w fazie alpha (wczesne testy), ale z miesiąca na miesiąc rozwiązywane są kolejne problemy, a wydajność w grach jest coraz lepsza.
Mimo że wciąż jest daleka droga od ostatecznej wersji 1.0, najnowsza odsłona v0.0.9-9930 Alpha oferuje kilka całkiem dużych ulepszeń. Między innymi niektóre gry zyskują dodatkowe 10 FPS w wydajności.
PlayStation 5 - kolejne informacje na temat specyfikacji dev-kita
Emulator wymaga 64-bitowej wersji systemu Windows 7 lub nowszego, nowoczesnej dystrybucji Linuksa lub nowoczesnej dystrybucji BSD. Komputer musi mieć co najmniej 4 GB pamięci RAM, procesor X86-64 i procesor graficzny obsługujący jedną z obsługiwanych kart graficznych APIS: OpenGL 4.3 lub nowszy, DirectX 12 i Vulkan, przy czym zalecany jest ten ostatni. Rekomendowane są 4-rdzeniowy Intel z HT lub 6-rdzeniowymi i nowszymi (Haswell i nowszy) lub z oferty AMD 6-rdzeniowy z SMT lub 8-rdzeniowy oraz wzwyż (tylko Ryzen). Oprócz samej gry, która ma być uruchomiona, emulator wymaga zrzutu oprogramowania układowego PS3.
Konsola Sony PlayStation 5 może pojawić się w dwóch wersjach
Nowa aktualizacja stanowi kolejny solidny krok we właściwym kierunku. Kto wie, jeśli ten trend się utrzyma, można podejrzewać, że możemy powoli zmierzać w kierunku wydania wersji 1.0. Obecnie na 3091 uwzględnionych na liście kompatybilności tytułów 1681 z nich (czyli 54.38% całości) ma status "grywalna", 1133 (36.65%) oznaczona jest jako "ingame", czyli może nie zostać ukończona / ma poważne usterki / niewystarczającą wydajność. Możliwe jest uruchomienie, ale przede wszystkim gra w takie hity jak God of War, inFAMOUS, czy Red Dead Redemption. Dzięki obsłudze padów Dual Shock 3 oraz 4 jest to na pewno przyjemniejsze doznanie, niż przy użyciu klawiatury. Co prawda patrząc na ceny używanych konsol, to bardziej zajęcie "dla sportu" (choć z możliwą lepszą rozdzielczością / szybkością), aczkolwiek jeśli macie tylko odpowiedni sprzęt - warto spróbować.
Powiązane publikacje

Klasyka Star Wars wchodzi do GOG Preservation Program, w tym Dark Forces, Battlefront i X-Wing. Wyprzedaż gier z uniwersum
9
The Elder Scrolls IV: Oblivion - Remastered bije rekordy. Zdobył 4 mln graczy w 4 dni. Tak wygląda odrodzenie legendy RPG
123
La Quimera - gra otrzymała kiepskie pierwsze recenzje, po czym została wycofana na kilka godzin przed premierą
32
DOOM: The Dark Ages - oto Cosmic Realm. Prezentacja przeciwników i świata nawiązującego do twórczości H.P. Lovecrafta
5