Chińczycy opanowują Steama, Windows 7 wraca do łask
Steama nie trzeba chyba przedstawiać nikomu. Ta największa i najpopularniejsza platforma cyfrowa dla gier kochana jest przez wielu ludzi i nienawidzona przez równie wielkie grono antyfanów. Czego by jednak nie mówić, duża baza użytkowników zawsze jest dobrym punktem odniesienia dla trendów panujących w komputerowym świecie. Niedawno opublikowano wyniki ankiety dotyczącej sprzętu i oprogramowania za październik. Tym razem ku zaskoczeniu wielu doszło jednak do licznych przetasowań na szczycie tabeli, a największym z nich jest powrót na czołowe miejsce wśród systemów operacyjnych leciwego już dziecka Microsoftu w postaci Windows 7. Dominującym zaś językiem okazał się chiński.
Niezależnie od sympatii i antypatii liderem wśród procesorów i kart graficznych jest stały już duet - Intel wraz z NVIDIĄ.
Znamy daty trzech kolejnych wyprzedaży na Steam
Steamowe ankiety dotyczące sprzętu i oprogramowania to comiesięczne zestawienia, oparte na danych przesyłanych dobrowolnie i anonimowo przez graczy z całego świata. Chociaż trzeba pamiętać, że nie jest to w stu procentach wiarygodne źródło, to mimo wszystko daje dobry przegląd trendów panujących obecnie w branży. Zgodnie z ostatnimi statystykami za październik, tym razem mowa o sporych zmianach. Największa z nich to zdetronizowanie Windowsa 10 i objęcie władzy przez starszego brata w postaci Windows 7. Ze wzrostem +22,59% W7 posiada już łącznie 63,60% udziałów w rynku. Najmłodszy z rodzeństwa, W10, ze spadkiem -17,14% zadowolić się musi obecnie kawałkiem tortu o wielkości 28,23%. Jaki jest tego powód? Wystarczy spojrzeć na najpopularniejszy język. Tu również czeka duża niespodzianka, bowiem angielski zanotował spadek o -13,40% i z udziałem wynoszącym 21,24% zajmuje obecnie drugie miejsce. Na prowadzenie, z bardzo dużym skokiem +26,83%, wyszedł uproszczony wariant chińskiego używany na 56,37% komputerów z zainstalowanym Steamem.
Pod koniec roku za gry na Steamie zapłacimy w złotówkach
A jak wygląda reszta, zwłaszcza sprzętowa? Tu niespodzianek brak. Niezależnie od sympatii i antypatii liderem wśród procesorów i kart graficznych jest stały już duet - Intel wraz z NVIDIĄ. W przypadku CPU Niebiescy posiadają 89,64% rynku, zaś Czerwoni 10,36%. Względem poprzednich miesięcy to zmiana o -6% na niekorzyść AMD. W GPU jest podobnie, bowiem NVIDIA posiada aż 81,4% udziałów, AMD 10,84%, Intel 7,54% i 0,22% "wszyscy" inni. Królem jest model ze średniej półki z poprzedniej generacji, czyli NVIDIA GeForce GTX 960. Z wartych odnotowania zmian jest wzrost fizycznych rdzeni, bowiem mowa o skoku z 2 na 4 "jajka". To niewątpliwie zasługa przetasowań na rynku laptopów oraz ruchu zapoczątkowanego przez Ryzeny. Prócz tego, wygląda, że głowni prowodyrzy przewrotu na Steamie, Chińczcy, nie bardzo lubią się z wirtualną rzeczywistością. Tutaj zanotowano ogólny spadek popularności o -0,06%.
Powiązane publikacje

Oprogramowanie Nintendo Switch 20.0.0 - Wirtualne Karty Gier, GameShare i przygotowanie systemu na premierę Switch 2
1
StarCraft - nowa odsłona legendarnej serii może nie być tworzona przez zespół Blizzarda. Południowokoreańska firma na horyzoncie
18
Ghost of Yōtei - garść informacji o grze twórców Ghost of Tsushima. Nielinearna kampania, historia i inne
6
Klasyka Star Wars wchodzi do GOG Preservation Program, w tym Dark Forces, Battlefront i X-Wing. Wyprzedaż gier z uniwersum
11