Qualcomm oskarżony o praktyki monopolistyczne przez KE
Firma Qualcomm znana jest przede wszystkim z produkcji wydajnych mobilnych jednostek z rodziny Snapdragon (jej logo znajduje się w miniaturce wiadomości), ale producent zajmuje się także wytwarzaniem układów zaprojektowanych przez inne znane marki. W chwili obecnej procesory Qualcomma korzystające z architektury ARM znajdują się już w milionach urządzeń przenośnych, a przyszłość kolejnych modeli wydaje się jeszcze lepsza. Tak jak każda duża firma dostarczająca miliony produktów rocznie, tak i Qualcomm musi czasami tłumaczyć się ze swoich praktyk i przekonywać różne komisje o legalności swoich wielkich zamówień. Tym razem amerykański producent musi bronić się przed chińskimi służbami powołanymi w celu ochrony konkurencji, ale najnowsze informacje mówią także o rozpoczynającym się dochodzeniu w Komisji Europejskiej.
Czym nagrabił sobie Qualcomm? Kilka lat temu brytyjska firma Icera zajmująca się wytwarzaniem mobilnych układów dla telefonów oskarżyła swojego konkurenta o praktyki monopolistyczne, które miały standardowo polegać na sporych zniżkach dla producentów smartfonów - oczywiście w zamian mieli oni zrezygnować z usług wspomnianej Icery. Pierwsze oskarżenia zostały dostarczone do Komisji Europejskiej w czerwcu 2010 roku, zaś rok później wspomniana brytyjska marka została przejęta przez NVIDIĘ.
Teraz po kilku latach przygotowywania materiałów do śledztwa europejskie organy mogą rozpocząć prawdziwą batalię z Qualcommem, a otwarcie wojny ma nastąpić na jesieni. Komisja Europejska zgodnie z obowiązującym prawem może nałożyć karę wynoszącą maksymalnie 10% rocznych dochodów danego producenta, więc w przypadku Qualcomma mówimy o rekordowej sumie 2,5 miliarda euro - być może czeka nas pobicie rekordu Intela, który musi zapłacić nieco ponad miliard euro.
Czyżby Qualcomm musiał zapłacić rekordową karę za domniemane praktyki monopolistyczne?
Źródło: Bright Side of News
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
31
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
41
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
44