Projekt windows95 - sprawdźcie jakie kiedyś wyglądał Windows
Windows95 to webowa aplikacja przeniesiona na pulpit Linuxa, Windows oraz Mac OS X dzięki środowisku Electron. Pomysł rozwinięty na bazie wcześniejszych, webowych emulatorów x86, umożliwiających uruchomienie klasycznych systemów operacyjnych może dziś przydać się jedynie jako ciekawa lekcja poglądowa. Do uruchomienia w wirtualnym środowisku Windows 95 nie trzeba zbyt dużego wysiłku - wystarczy pobrać archiwum o wielkości 128 MB, zainstalować je i uruchomić. Efekt końcowy tej zabawy to klasyczny Windows 95 działający jako aplikacja w Linuksie, na ekranie Windows 7/8/10 lub Mac OS X. Nie trzeba będzie już szukać pokrytego kurzem PC z Pentium.
Historyczna lekcja poglądowa bez konieczności wyciągania z piwnicy peceta sprzed 20 lat: emulowane środowisko x86, które umożliwi przyjrzenie się interfejsowi Windows 95. Uwga, zderzenie z tym interfejsem może być przeżyciem traumatycznym.
Do czego komuś dziś może posłużyć Windows 95? Właściwie to tylko lekcja poglądowa (inne rozwiązania oferują bardziej efektywną emulację x86), obrazująca świat PC sprzed ponad dwóch dekad, w zwrotnym momencie historii komputerów, jeszcze zanim zobaczyliśmy Windows 98 i raz na zawsze pożegnaliśmy się z natywnym trybem pracy w MS-DOS (co początkowo było przyczyną poważnych problemów z grami). Ciekawostką w projekcie windows95 jest możliwość dostępu do narzędzi dla deweloperów (Ctrl + I), wśród których uwzględniono m.in. moduł służący do nagrywania nostalgicznych filmów z pulpitu Windows 95.
Windows 95: Dwudzieste urodziny systemu Microsoftu
Projekt windows95 Felixa Reisenberga nie jest pierwszą próbą przypomnienia o długiej historii systemów operacyjnych Microsoftu (i DEC-a, jeśli weźmiemy pod uwagę prace nad pierwszymi wersjami Windows NT, które ostatecznie stało się bazą do opracowania Windows XP). Wcześniejsze próby przypomnienia oraz wirtualizacji różnych systemów operacyjnych znajdziemy np. na stronie projektu v86. Warto zaznaczyć, że wymienione tam systemy operacyjne działają jako aplikacje webowe, akceptujące dane użytkownika dostarczone w postaci obrazów dyskietek lub płyt CD. Godna uwagi jest zabawa w Bootches - najmniejszy algorytm szachowy, który gra z człowiekiem sterowany kodem o wielkości niecałych 500 bajtów.
Samsung Gear Live z systemem Windows 95. To możliwe!
Windows 95 samo w sobie dobrze ilustruje, jak wiele pozmieniało się w interfejsie systemów operacyjnych i jak zaskakująco bezużytecznym pomysłem, z perspektywy czasu, wydaje się wielopoziomowe menu Start. Wśród narzędzi dołączonych do systemu operacyjnego znajdziemy m.in. ówczesny odpowiednik Panelu sterowania, nieodzownego Painta, darmowego Minesweepera oraz stałe wyposażenie Windows - Notepada. Ot, ciekawostka która powinna posłużyć do prezentacji klasycznych systemów operacyjnych w muzeach informatyki.
System Windows 95 jest już pełnoletni
Powiązane publikacje

Meta AI rzuca wyzwanie ChatGPT. Nowa aplikacja z funkcją Discover Feed jest już dostępna na Androida i iOS
6
Grok 3.5 odpowie na pytania bez przeszukiwania Internetu. Gwarantuje to sam Elon Musk
11
Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
23
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17