Intel Core i7-9700K jednak bez obsługi hyper-threading?
W ostatnich dniach zaczęło napływać sporo różnych informacji dotyczących procesorów określanych mianem Coffee Lake Refresh (Whiskey Lake?), czyli Intel Core i5-9600K, Core i7-9700K oraz Core i9-9900K. Ten ostatni, według ostatnich domniemań, ma zostać wreszcie wyposażony w lutowany IHS, a nie "glut", co z pewnością pozytywnie wpłynie na stabilność pracy - zwłaszcza po OC. Niedawny wyciek specyfikacji tychże układów zdradził pewną niepokojącą rzecz dotyczącą procesora Intel Core i7-9700K, którzy rzekomo miałby zostać pozbawiony funkcji wielowątkowości. Jeszcze kilka dni temu można było w to mocno powątpiewać, bowiem chińskie informacje często są błędne. Okazuje się jednak, że coś jest na rzeczy, bowiem brak wielowątkowości potwierdza benchmark SiSoft Sandra.
Procesor Intel Core i7-9700K pojawił się w bazie SiSoft Sandra. Benchmark potwierdza przy tym, że układ został pozbawiony funkcji Hyper-Threading.
Jak wspomniałem, w bazie SiSoft Sandra pojawił się procesor Intel Core i7-9700K. Niemalże cała specyfikacja jest zgodna z informacjami sprzed kilku dni. Najważniejszą z nich jest to, że układ ten został wyposażony w osiem fizycznych rdzeni oraz osiem wątków. To oznacza brak wsparcia dla technologii Hyper-Threading (wielowątkowość), co w przypadku desktopowych jednostek było dotychczas domeną niższych w hierarchii procesorów Core i5. Jest to dość ryzykowane zagranie, bowiem w pewnych specyficznych zastosowaniach i zadaniach kładących spory nacisk na wielowątkowość, Intel Core i7-9700K może wypadać nieco gorzej od modelu Core i7-8700K czy Core i7-8086K. Oczywiście można się domyślać, że powodem jest układ Core i9-9900K, który jako jedyny (na chwilę obecną) ma oferować 8 rdzeni i 16 wątków, będąc w ten sposób konkurencją dla Ryzena 7 2700X. Intel z pewnością nie chce sabotować swojego własnego CPU, dlatego prawdopodobnie zdecydował się na zablokowanie HT w Core i7-9700K.
Reszta specyfikacji wygląda bardzo znajomo. Bazowe taktowanie wynosi 3,6 GHz z możliwością automatycznego podbicia w trybie Turbo Boost 2.0 do maksymalnie 4,6 GHz. Procesor posiada również 12 MB pamięci cache L3 oraz zintegrowany układ UHD Graphics 630 (nie wiadomo jednak czy z takimi samymi zegarami czy nieco podbitymi). TDP układu pozostaje na poziomie 95W. Intel Core i7-9700K ma być zgodny zarówno z płytami głównymi na chipsecie Intel Z390, jak również Z370. Wygląda na to, że lada chwila producent oficjalnie zapowie swoje układy. Testy pokażą, czy ryzykowna decyzja związana z wielowątkowością była słuszna.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7