Intel Core i3-7350K - Wyniki wydajności odblokowanego średniaka
Procesor Intel Core i3 z odblokowanym mnożnikiem jest wyczekiwany przez wielu. 2-rdzeniowy i 4-wątkowy układ cechujący się taktowaniem bliskim magicznej granicy 5 GHz od dawna elektryzuje wielu entuzjastów, a my do tej pory mogliśmy tylko się zastanawiać, jak taka jednostka będzie prezentować się w typowych zastosowaniach. Na szczęście im bliżej początku przyszłego roku, czyli do premiery procesorów z rodziny Kaby Lake, tym mamy coraz mniej niewiadomych. Model Core i3-7350K właśnie doczekał się kolejnych testów wydajności, z których wynika, że w wielu przypadkach wypada nie gorzej niż chipy Core i5 i Core i7 z poprzednich generacji. Z jednej strony to dobra informacja, z drugiej jednak niepokoi nas cena, która może sięgać nawet 180 dolarów. Za tyle kupimy pełnego 4-rdzeniowca, lecz bez możliwości jego podkręcenia.
Core i3-7350K walczy jak równy z równym z 4-rdzeniowymi, starszymi jednostkami Intela. Niestety, wysoka cena może odstraszyć przyszłych nabywców, którzy mogą woleć najtańszego Core i5.
Intel Core i3-7350K to przedstawiciel nowej rodziny procesorów Kaby Lake, który pracuje ze stałą częstotliwością 4,2 GHz. Można ją oczywiście w łatwy sposób zwiększyć za pomocą odblokowanego mnożnika. Układ ten wyposażony jest w 4 MB pamięci cache L3, grafikę HD Graphics 630, a jego współczynnik TDP wynosi 60 W, a więc więcej, niż poprzednie układy Core i3. Cena sugerowana powinna zawierać się w przedziale 150 - 180 dolarów. Przejdźmy jednak do konkretów. Na pierwszy ogień idą wyniki testów z programów Cinebench R15, PCMark 8, Excel i SiSoftware Sandra 2016. Rewelacji oczywiście nie ma, jednak omawiany układ dzielnie radzi sobie w pojedynku ze słynnym i do tej pory wydajnym Intelem Core i5-2500K.
Wyniki wydajności Intel Core i3-7350K - Szybszy od i5-6400
Wydajność odblokowanej "i-trójki" nie rozczarowuje nas również w grach. Kaby Lake walczy jak równy z równym z 4-rdzeniowymi, starszymi jednostkami w takich tytułach jak Battlefield 1 (DX11), Gears of War 4, Overwatch i Watch_Dogs 2. W tyle zostaje również jeden z najwydajniejszych aktualnie procesorów AMD, czyli model FX-8370. Jak więc widać, nawet procesor wyposażony w zaledwie dwa rdzenie może nadawać się nowych, wymagających gier, szczególnie po overclockingu (do 4,8 GHz, co widać na wykresach). Oczywiście wiele w takich przypadkach zależy też od karty graficznej. Do testów użyto absolutnego potwora wydajnościowego, czyli Titana X Pascal. Intel Core i3-7350K w połączeniu ze słabszymi układami graficznymi będzie dawał mniej efektowne rezultaty.
Intel Core i3-7350K Kaby Lake z odblokowanym mnożnikiem
Na koniec zostaje porównanie energooszczędności wszystkich przetestowanych chipów. Jak wypada nowy Core i3? Całkiem nieźle, szczególnie pracując na standardowych zegarach (4,2 GHz) - wtedy pobór prądu jest porównywalny z modelem i3-6100. Po zwiększeniu taktowania do 4,8 GHz plasuje się w okolicach domyślnie pracującego Core i7-2600K, co i tak należy uznać za względnie przyzwoity wynik. Na koniec pozostaje kwestia opłacalności omawianego procesora. Może zdarzyć się tak, że zostanie on wyceniony na tyle, co najsłabszy Core i5 aktualnej generacji, a to oznacza, że kupujący staną przed dylematem, czy wybrać potencjalnie zabójczo szybkiego, lecz mało przyszłościowego 2-rdzeniowca, czy postawić na sprawdzony chip z rodziny Core i5. Biorąc pod uwagę dodatkowe koszty z podkręcaniem i3 (droższa płyta główna z lepszym chipsetem, niestandardowe chłodzenie), lepsza wydaje się jednak druga opcja. Niemniej Intel Core i3-7350K to bez wątpienia ciekawy model i nie możemy się doczekać, aż przetestujemy go osobiście.
Powiązane publikacje

Lip-Bu Tan przyznaje, że Intel zostaje w tyle za konkurencją. Odwrócenie trendu może być bardzo trudnym zadaniem
17
Pierwsze próbki inżynieryjne nowej generacji procesorów AMD Ryzen, opartych na rdzeniach Zen 6, trafiły do partnerów firmy
40
Intel Arrow Lake Refresh pojawi się jeszcze w tym roku. Gracze nie powinni jednak oczekiwać istotnych zmian w wydajności
12
AMD Ryzen AI 5 330 - Nadchodzi budżetowy procesor Krackan Point 2 z rdzeniami Zen 5 i Zen 5c oraz iGPU Radeon 820M
11