Po interwencji Trumpa Foxconn jednak zbuduje fabrykę w USA
Jak w kalejdoskopie zmieniały się ostatnie doniesienia w sprawie budowy fabryki wyświetlaczy LCD firmy Foxconn. Ma ona powstać w Wisconsin w USA. Inwestycja tajwańskiej firmy ogłoszona została po raz pierwszy w 2017 roku. Jednak przełomowa ceremonia odbyła się w połowie zeszłego roku kiedy to wmurowano kamień węgielny pod budowę fabryki. Wziął w niej udział osobiście prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Tak wysoka ranga nadana temu wydarzeniu nie powinna dziwić. Dla administracji Trumpa był to dowód, że jej działania, mające na celu ożywienie amerykańskiej gospodarki na miejscu w USA, przynoszą efekt. Inwestycja Foxconnu zapowiadana była jako największa zagraniczna inwestycja w Stanach Zjednoczonych - warta 10 mld dolarów i dająca pracę 13 tys. ludzi.
Po owocnych rozmowach między Białym Domem, a firmą i po osobistej rozmowie między prezydentem Donaldem J. Trumpem i prezesem Foxconn Terry Gou, posuwamy się naprzód
Zgodnie z zapowiedziami powstawać miały tam ekrany telewizorów oraz smartfonów. Jednak krótko po uroczystości Foxconn zaczął zmieniać plany. W Wisconsin powstać więc miało "centrum innowacji", a tylko 10 - 20 procent zatrudnionych miało pracować przy powstawaniu wyświetlaczy LCD 6 generacji do telefonów komórkowych. Później pojawiły się plotki o ograniczeniu zatrudnienia do 500 osób. W ostatnich dniach doszło z kolei to serii zawirowań. W środę firma stwierdziła, że w ogóle nie będzie produkować ekranów w Wisconsin, powołując się na wysokie koszty produkcji zaawansowanych ekranów telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych, gdzie koszty pracy są stosunkowo wysokie.
Mad Money twierdzi, że firmy technologiczne kibicują Trumpowi
Dla władz stanu i gubernatora Scotta Walkera był to szok, bo obiecali oni Tajwańczykom pomoc w wysokości aż 4,5 mld dolarów w postaci różnych ulg i dofinansowań. W sprawę włączył się Biały Dom. Nie znamy szczegółów negocjacji, ale trwały one krótko bo już w piątek Donald Trump, ogłosił na Twitterze: "wspaniałe wieści po mojej rozmowie z Terry Gou z Foxconn!". Natomiast sama firma wydała oświadczenie: "Po owocnych rozmowach między Białym Domem, a firmą i po osobistej rozmowie między prezydentem Donaldem J. Trumpem i prezesem Foxconn Terry Gou, posuwamy się naprzód z naszą planowaną budową fabryki fabryk Gen 6, która powstanie w centrum Park Naukowo-Technologiczny Doliny Wisconn. Kampus ten będzie służył zarówno jako zaawansowany zakład produkcyjny, jak i centrum innowacyjnych technologii dla regionu". Foxconn to największy producent elektroniki i komponentów komputerowych na świecie. Produkuje między innymi czytniki Kindle dla Amazona, PlayStation 4 dla Sony, wiele urządzeń Apple.