Perseverance na Marsie - Kiedy i gdzie oglądać lądowanie amerykańskiego łazika na Czerwonej Planecie?
Łazik Perseverance (ang. Wytrwałość) został wystrzelony przez agencję kosmiczną NASA dokładnie 30 lipca minionego roku. W przestrzeń kosmiczną łazik wniosła rakieta Atlas V. Warunki tego dnia były na tyle dogodne, że w przestrzeń wzleciały także arabska sonda al-Amal (doratła na orbitę Marsa już 9 lutego 2021) oraz chińska Tianwen 1 (dotarła na orbitę Marsa dzień później). Łazik Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej ma dobić do Czerwonej Planety z kolei 18 lutego, a więc już w najbliższy czwartek. Jest to kolejny próbnik, który ma za zadanie zbadać, czy na Marsie kiedykolwiek istniało życie. W przeciwieństwie do arabskiej i chińskiej sondy, łazik NASA wleci bezpośrednio w marsjańską atmosferę, by następnie wylądować na powierzchni.
Już w najbliższy czwartek rozpocznie się proces lądowania łazika Perseverance na powierzchni Marsa. NASA zapewni bezpośrednią relację wraz z komentarzami dotyczącymi poszczególnych etapów.
SpaceX jeszcze w tym roku wyśle w kosmos zwykłych ludzi. Za wzniesienie Crew Dragon będzie odpowiadać rakieta Falcon 9
Lądowanie na Marsie, które ma na celu dostarczyć łazik Perseverance na powierzchnię Czerwonej Planety zaplanowano na najbliższy czwartek, 18 lutego na godzinę 21:55 czasu polskiego. Od godziny 20:15 transmisję będzie można śledzić na kanałach NASA na Facebooku, YT w innych miejscach w sieci. Trzeba jednak pamiętać, że dane z marsjańskiego pojazdu trafią na ziemię z kilkunastominutowym opóźnieniem i co ważne – nie będziemy mieli do czynienia z pełnoprawną transmisją, lecz relacją opatrzoną komentarzem specjalistów. Mimo to wydarzenie należy do jednych z bardziej emocjonujących w historii „podboju kosmosu” i bez wątpienia stanowi kolejny krok w kierunku zasiedlenia Marsa.
NASA: Już 18 lutego 2021 roku łazik Perseverance podejmie próbę lądowania na powierzchni Marsa
Misja łazika Perseverance, który już 18 lutego 2021 roku wyląduje na powierzchni Marsa, będzie kosztować NASA aż 2,7 mld dolarów. Nie sposób dziwić się wysokości sumy, wszak Czerwona Planeta to obiekt oddalony od Ziemi ponad 200 mln kilometrów. Próba lądowania będzie trwać 7 minut i istnieje szereg zmiennych, które określają ryzyko niepowodzenia. Podczas „przecierania się” przez atmosferę, powłoka lądownika może osiągnąć temperaturę 1300 stopni Celsjusza. Do wytrącenia prędkości zostanie wykorzystany moduł rakietowy, który zostanie aktywowany, kiedy pojazd znajdzie się w odległości około 2 km od miejsca lądowania.
Czym właściwie będzie zajmował się Perseverance? Jego głównym zadaniem jest poszukiwanie śladów życia z przeszłości planety. Łazik to nic innego, jak mobilna stacja badawcza, która przy użyciu profesjonalnej aparatury wspieranej komputerem pokładowym realizuje zadania przed nią stawiane. Proces dostarczenia pojazdu na Marsa trwa już siedem miesięcy, jednak nie jest pewne, czy zakończy się sukcesem. Pozostaje nam trzymać kciuki za powodzenie misji. Transmisja, a konkretnie rzecz biorąc – relacja z lądowania będzie realizowana za pośrednictwem kanałów NASA. Listę znajdziecie pod TYM adresem.
Powiązane publikacje

Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4
Google uczy sztuczną inteligencję języka delfinów. Ambitny projekt może odmienić sposób, w jaki komunikujemy się ze zwierzętami
14
Naukowcy opracowali elastyczny akumulator Li-ion. Czy to nowa era zasilania dla urządzeń noszonych i elektroniki przyszłości?
15
Pat Gelsinger stawia na akceleratory cząstek i dołącza do xLight. Czy tak będzie wyglądać przyszłość litografii?
7