NASA: Już 18 lutego 2021 roku łazik Perseverance podejmie próbę lądowania na powierzchni Marsa
Amerykańska Agencja Kosmiczna chce zbadać, czy na powierzchni Czerwonej Planety kiedykolwiek istniało życie. W tym celu w lipcu ubiegłego roku z Przylądka Canaveral na Florydzie wystrzelono w kierunku Marsa łazik Perseverance. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pojazd podejmie próbę lądowania dokładnie 18 lutego, czyli za nieco ponad dwa tygodnie. Mimo że nie jest to pierwsza maszyna, która trafiła na wspomnianą planetę, NSA podchodzi do misji z pokorą. Agencja zdaje sobie sprawę z tego, że gros tego typu przedsięwzięć kończy się fiaskiem. Naturalnie cały proces lądowania jest już starannie zaplanowany, lecz z uwagi na ogromną prędkość oraz „przebijanie się” przez cienką marsjańską atmosferę proces jest nazywany przez NASA mianem „siedmiu minut terroru”.
Dnia 18 lutego 2021 roku NASA rozpocznie nowy rozdział w historii eksploracji Marsa. Na powierzchni krateru Jezero wyląduje łazik Perseverance. Znamy szczegóły misji Amerykańskiej Agencji Kosmicznej.
SpaceX: Kapsuła Crew Dragon Resilience w drodze na stację ISS
Misja łazika Perseverance to przede wszystkim zebranie ewentualnych dowodów istnienia życia na Marsie. Nie jest to pierwsze lądowanie na Czerwonej Planecie, jednak podobnie jak wcześniejsze, wzbudza mnóstwo emocji. Proces lądowania zaplanowany na 18 lutego będzie transmitowany (https://youtu.be/70rKVFNtV7c) od godziny 20:15 czasu polskiego. Trzeba mieć jednak świadomość, iż nie będzie to szczegółowy obraz z kamer taki jak w przypadku startu rakiet kosmicznych. Zamiast tego obserwujący mogą liczyć na przekazywanie komunikatów NASA wraz z komentarzami. Być może po pomyślnym zakończeniu etapu lądowania agencja opublikuje pierwsze zdjęcia.
Zjednoczone Emiraty Arabskie rozpoczęły pierwszą misję na Marsa
Oczywiście na pozostałe materiały wizualne i dźwiękowe będziemy musieli zaczekać co najmniej kilka dni. Podczas procesu lądowania łazik osiągnie prędkość spadania wynoszącą około 20 tys. km/h. Celem pojazdu jest słusznych rozmiarów krater Jezero, od którego Perseverance rozpocznie swoje badania. Na poniższym zwiastunie NASA prezentuje animację pokazującą planowane lądowanie. Wizualizacja w dość interesujący sposób przedstawia, jak złożonym przedsięwzięciem jest tytułowa misja.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4