Nowe wentylatory od Fractal Design - Dynamic X2 GP-12 i GP-14
Dla każdego z komputerowych hobbystów inna część tego zagadnienia jest najciekawszą ze wszystkich. Jedni skupiają się na samym oprogramowaniu, jego tworzeniu i modyfikacji. Inni zaś pozostają wiernymi fanami hardware - autorskie obudowy, podświetlenie LED, spójna kolorystyka wszystkich podzespołów czy też wydajne chłodzenie najważniejszych części przy zachowaniu odpowiedniej kultury pracy. Dla ostatnich mamy dzisiaj dobrą nowinę. Znany i lubiany producent obudów, chłodzeń oraz zasilaczy postanowił wzbogacić swoją ofertę produktów. Lista wentylatorów szwedzkiego producenta zostanie rozszerzona o dwa nowe modele - Dynamic X2 GP-12 i GP-14. Jest to rozwinięcie starszej serii Dynamic, która była obecna już w wielu cenionych produktach Fractal Design.
Największą różnicą w nowych produktach Fractal Design ma być zmiana łożyska z autorskiego typu "hydraulic" na lepsze i nowocześniejsze LLS.
Seria wentylatorów Dynamic jest obecna na rynku od końcówki ubiegłego roku. Chociaż nie są to jednostki ani najwydajniejsze, ani też najcichsze to przyjęte zostały dość ciepło. Oferowały bowiem dobry stosunek jakości do ceny, pozostając tańszymi od konkurencji w postaci topowych marek takich jak Noctua czy be quiet! W przypadku nowych wentylatorów mówić możemy bardziej o ewolucji, aniżeli jakiejś rewolucji. Znane modele zostały tylko nieznacznie odświeżone i brak tu większych zmian. Podobnie więc jak wcześniej do wyboru są dwa warianty wielkościowe - 120 oraz 140 milimetrów, jak i kolorystyczne - czarna ramka z białymi łopatkami lub czarna ramka z czarnymi łopatkami.
Pewne różnice jednak zaszły, gdyż nikt nie chce kupować tego samego produktu pod inna nazwą. Wentylatory Dynamic X2 GP-12 i GP-14 otrzymały nowocześniejsze łożyska. Stare, autorskie rozwiązanie typu "hydraulic" zostało zamienione na LLS. Przekłada się to na znacznie dłuższą żywotność, współczynnik MTBF wzrósł z 20 000 do 100 000 godzin. Dodatkowo nieznacznie spadło zapotrzebowanie na moc, wynosić ma według specyfikacji 1,32 W. Parametry przepływu powietrza nie uległy najmniejszej zmianie. Wydajność przy maksymalnych obrotach o wartości 1200 RPM dla 120 mm oraz 1000 RPM dla 140 mm wynosi kolejno 52,3 CFM przy ciśnieniu 0,88 mm H2O i poziomie hałasu 19,4 dB oraz 68,4 CFM przy ciśnieniu 0,71 mm H2O i poziomie hałasu 18,9 dB.
Niestety szwedzki producent i tym razem poskąpił akcesoriów. Przy zakupie wentylatora prócz samej jednostki otrzymujemy tylko cztery śrubki. Brak tutaj rozgałęźnika, przejściówek czy chociażby tak tanich a przydatnych elementów jak silikonowe kołki lub gumowe podkładki antywibracyjne. Zgodnie z zapewnieniami Fractal Design wentylatory mają trafić na sklepowe półki w ciągu kilku następnych dni. Sugerowana cena ma wynosić 12,99 dolarów (około 50 złotych) za mniejszy wariant oraz 14,99 dolarów (około 60 złotych) za większą z dostępnych wersji. Trudno mówić tu o demonach wydajności lub wybitnie cichych jednostkach, jednak nadrabiają one wyraźnie ceną. Na rynku takim jak polski lub przy konstrukcji budżetowych zestawów może mieć to kluczowe, decydujące znaczenie.
Powiązane publikacje

Znana marka chłodzeń do PC wycofuje się z Europy. Scythe zamyka swój oddział, a sytuacja firmy jest niepokojąca
55
Phanteks Glacier One D30 X2 - premiera dużych i wydajnych chłodzeń cieczą typu AiO z wentylatorem dla sekcji VRM
11
NVIDIA Blackwell i chłodzenie direct-to-chip to 300x większa efektywność wodna i 25x energooszczędniejsze centra danych
55
Thermaltake UX400 - debiut tanich chłodzeń powietrznych dla procesorów AMD Ryzen i Intel Core Ultra
10