Nowe sieci bezprzewodowe WiFi 6 oraz zmiana oznaczeń G, N i AC
Dla osób, których technologia to drugie imię, oznaczenia kolejnych standardów łączności WiFi nie stanowią najmniejszego problemu. Jeśli jednak nie mamy obcykanych oznaczeń typu 802.11n czy 802.11ac jak amen w pacierzu, to możemy mieć problem. Choćby taki, że kupimy zewnętrzny modem USB, który nie odczyta naszego domowego routera, bo nie działa w tym samym co router standardzie. A komu chciałoby się sprawdzać kompatybilność? Na pewno nie przysłowiowemu Kowalskiemu, który jeśli widzi na etykiecie w sklepie napis WiFi, to częstokroć myśli, że WiFi to przecież WiFi i wszystko będzie działało tak, jak należy. Osoby, które pady ofiarą niewiedzy mogą odetchnąć z ulgą. W przyszłym roku oznaczenia kolejnych generacji WiFi mają ulec uproszczeniu. W życie na dobre wkroczy też WiFi 6.
Dobre wieści dla osób, które nie odnajdują się w oznaczeniach kolejnych generacji WiFi. W końcu ktoś wziął się za uproszczenie nazw. Wraz ze zmianami nadejdzie WiFi 6.
Gigabyte B450 I Aorus Pro WiFi - miniaturowa płyta dla AMD Ryzen
Nie pamiętasz czy 802.11ax jest szybsze niż 802.11ac lub czy oba powiązane są z 802.11ad? Począwszy od przyszłego roku rzecz z oznaczeniem WiFi powinna stać się nieco łatwiejsza, ponieważ stowarzyszenie WiFi Alliance ogłosiło przejście na uproszczony schemat nazewnictwa dla wersji bezprzewodowego protokołu danych. Najnowszy standard jakim jest 802.11ax, a który stanie się podstawą najnowszych urządzeń już w przyszłym roku dostanie więc etykietę WiFi 6. Warto przypomnieć, że podczas eventu CES 2018 zaprezentowano możliwości WiFi 6 - maksymalna prędkość jaką osiągnięto dzięki temu standardowi to 11 Gb/s.
Gigabyte H370 Aorus Gaming 3 WiFi - płyta dla Intel Coffee Lake
Oprócz nowej nazwy nie będzie wielu niespodzianek. Zgodnie z zapowiedziami oczekuje się, że WiFi 6 (802.11ax) zapewni lepszą prędkość przesyłania danych, większą pojemność, lepszą wydajność w kwestii poboru prądu i generalnie lepszą wydajność w środowiskach o dużej aktywności bezprzewodowej. Nazewnictwo poprzednich wersji protokołów ma wyglądać następująco:
- 802.11b = WiFi 1
- 802.11a = WiFi 2
- 802.11g = WiFi 3
- 802.11n = WiFi 4
- 802.11ac = WiFi 5
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57