NVIDIA GeForce GTX 1070 Mobile - specyfikacja chipu GP104
Przed kilkoma dniami swoją premierę miała długo wyczekiwana karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1060. Jest to już trzeci układ bazujący na najnowszej architekturze Pascal wykonany w nowym, 16 nm procesie technologicznym FinFET. To jednak nie koniec informacji o nowościach od NVIDII. W ostatnim czasie coraz więcej się mówi na temat z rychłej premiery mobilnych układów opartych na tej samej architekturze. Wiemy już, że GeForce GTX 1060 znajdujący się w laptopach będzie dokładnie tym samym chipem GP106, tyle że ze zmniejszonym taktowaniem oraz współczynnikiem TDP. Teraz dochodzą do nas informacje dotyczące drugiej z kart czyli GeForce GTX 1070. Wynika z nich, że najnowszy układ będzie miał odrobinę zmniejszone taktowanie...i jednocześnie zwiększoną liczbę rdzeni CUDA.
Główną różnicą między GeForce GTX 1070 dla laptopów, a wersją dla desktopów, będzie zmniejszone taktowanie rdzenia. 1443 MHz zamiast 1506 MHz w bazowym trybie oraz 1645 MHz zamiast 1683 MHz w GPU Boost 3.0.
NVIDIA GeForce GTX 1070 to drugi w kolejności, obok GeForce GTX 1080 oraz GeForce GTX 1060, układ graficzny oparty na architekturze NVIDIA Pascal. Wspomniane modele zostały wyprodukowane w nowym, 16 nm procesie technologicznym FinFET, który charakteryzuje się znakomitą efektywnością energetyczną. Odnośnie wersji desktopowej wiemy już od dawna wszytko - ile będzie posiadać pamięci, jaka będzie magistrala, w ile jednostek renderujących oraz teksturujących zostanie wyposażony. Układ swoją wydajnością często dorównuje kartom GeForce GTX 980 Ti oraz GeForce GTX Titan X. Jednak dotychczas bardzo mało wiedzieliśmy odnośnie odpowiednika GeForce GTX 1070 przeznaczonego na rynek notebooków. Teraz jednak dzięki informacjami opublikowanym przez portal BenchLife możemy dowiedzieć się znacznie więcej na temat rzeczonej karty graficznej.
ASUS wprowadza laptopa ROG G752VS z GeForce GTX 1070
GeForce GTX 1070 montowany w laptopach będzie pełnym rdzeniem GP104, który znany jest z desktopowych układów dostępnych w sprzedaży. Charakteryzuje się m.in 8 GB GDDR5 oraz 256-bitową magistralą pamięci. Daje nam to przepustowość na poziomie 256,3 GB/s. Taka sama jest również liczba jednostek ROP oraz TMU, aczkolwiek GPU-Z podaje błędne informacje. Jednostek ROP jest 64, natomiast jednostek teksturujących 128. Współczynnik TDP omawianej karty graficznej wynosi zaledwie 85 W, natomiast wersja przeznaczona do komputerów desktopowych ma TDP ustawione na poziomie 150W. Skutkiem tego jest obniżone taktowanie rdzenia GeForce GTX 1070 przeznaczonego do laptopów. Nie jest to jednak duża zmiana: w przypadku bazowego taktowania wynosi ono 1443 MHz, natomiast desktopowa wersja startuje od 1506 MHz. Bardzo mała różnica w taktowaniu jest przy aktywnym GPU Boost 3.0. W wersji przeznaczonej dla gamingowych notebooków, taktowanie wzrasta bowiem do 1645 MHz, zaś desktopowa odmiana szybuje w tym trybie do 1683 MHz. Różnica wynosi więc zaledwie 38 MHz. Co ciekawe, taka sama różnica występuje w przypadku GeForce GTX 1060 dla laptopów oraz PC. Ciekawostką jest również informacja dotycząca ilości rdzeni CUDA. W przypadku desktopowej odmiany, GeForce GTX 1070 posiada ich 1920. Wersja znajdująca się w notebookach ma ich jednak więcej, bowiem 2048. Jest to niespotykana sytuacja - do tej pory przyzwyczailiśmy się, że to mobilne GPU mają mniej rdzeni aniżeli ich desktopowe odpowiedniki. Patrząc na specyfikację śmiem zaryzykować stwierdzenie, że GeForce GTX 1070 w laptopach będzie niemalże tak samo wydajny jak w swojej desktopowej odmianie. Na testy najnowszych kart przyjdzie nam poczekać ok miesiąca, pierwsze sample już jadą do redakcji PurePC.pl
Powiązane publikacje

HP zapłaci miliony za oszukiwanie klientów. Wodoodporne klawiatury okazały się fikcją. Które modele objęto pozwem?
26
Microsoft Surface Laptop 7 AI z procesorami ARM Snapdragon X Elite zostały oznaczone jako często zwracane
25
Nowe laptopy od Hyperbook oferują chłodzenie wodne, układ NVIDIA GeForce RTX 5090 i nawet 192 GB RAM DDR5
40
Kolejny laptop z rozwijanym ekranem. Tym razem jednak rozwiązanie może się okazać praktyczniejsze
23