Niektóre dyski HDD Toshiba, WD i Seagate z oszukaną specyfikacją
W tym tygodniu pojawiły się informacje, że Western Digital używa w swoich dyskach twardych technologii SMR, bez ujawniania tego faktu klientom w materiałach marketingowych lub specyfikacjach produktów. Shingled magnetic recording jest technologią magnetycznego przechowywania danych stosowaną w celu zwiększenia gęstości zapisu danych, a co za tym idzie – pojemności dysku twardego, jednak z drugiej strony potrafi znacząco ograniczać wydajność operacji dokonywanych na urządzeniu. Chris Mellor, uznawany za guru z branży pamięci masowych, uzyskał informacje od firm Seagate i Toshiba, że również one stosują SMR bez informowania swoich klientów o tym fakcie.
Seagate i Toshiba, w przeciwieństwie do WD, używają technologii SMR także w produktach przeznaczonych typowo do komputerów stacjonarnych.
Seagate zaprezentuje w tym roku dwie kluczowe technologie HDD
Spośród wszystkich metod używanych w produkcji dysków twardych, SMR jest zdecydowanie najwolniejsze. Nośniki z zastosowanym SMR mają drastycznie niższe osiągi losowego zapisu, który w codziennym użytkowaniu jest kluczowy z punktu widzenia użytkownika. Wpływa to bardzo mocno na wydajność w komputerowych systemach operacyjnych, przez co obserwuje się wolniejsze wykonywanie operacji (co oczywiście w deklarowanych parametrach nie zostało uwzględnione). Dodatkowo SMR może powodować problemy z kompatybilnością (np. macierzy RAID). Dyski używające tej technologii na ogół są przeznaczone do aplikacji WORM (write-once-read-many), a więc np. archiwizacji i przechowywania danych. Na pewno nie powinny być wykorzystywane w "twardzielach" służących jako rozruchowe. Stąd całe zamieszanie.
Raport Backblaze - najmniej awaryjne HDD o pojemności od 4 TB
Producenci dysków twardych (znajdujący się pod presją rynku SSD), używają SMR ze względu na niższy koszt produkcji, co przekłada się (albo przynajmniej powinno) na lepsze ceny dla klientów. Dostawcy HDD obecnie specjalizują się w tanich i dużych objętościowo pamięciach do przechowywania. Jednak znacznie niższa wydajność powinna być zaznaczana w specyfikacjach, co nie zawsze było faktycznie uwzględniane. WD stosował ten typ technologii w dyskach WD Red, w modelach o pojemności od 2 TB do 6 TB. Obecnie okazało się, że robi to również Toshiba (w dość powszechnie polecanych do komputerów stacjonarnych) dyskach z serii P300. Seagate nie jest niestety lepszy. Technologia SMR jest wykorzystywana w ich czterech modelach, w tym serii Desktop o pojemności 5 TB. Co gorsza, producent ten był w stanie poprawnie oznaczyć kilka swoich archiwalnych dysków twardych jako wykorzystujące SMR, przez co brak ujawnienia informacji o modelach aktualnie oferowanych wydaje się celowym oszustwem. Miejmy nadzieję, że konsumenci głosując portfelami spowodują, że takie praktyki (ukrywanie dokładnej specyfikacji) staną się powszechnie potępiane i przestaną być przez uskuteczniane.
Powiązane publikacje

Toshiba wprowadza dyski twarde o pojemności 24 TB dla systemów NAS. Nowe modele N300 i N300 Pro zaprojektowano do pracy 24/7
66
Z dysku twardego zrobił szlifierkę. Ciekawy projekt DIY pokazuje, że stary dysk twardy może dostać drugie życie
26
Synology blokuje funkcje w nowych NAS-ach. Użytkownicy tracą wsparcie, jeśli nie użyją dysków z logo producenta
46
PNY prezentuje karty microSD z serii PRO Elite High Endurance. Zwiększona trwałość i nawet 512 GB pojemności
27