Netflix podnosi ceny od 13% do 18%. Podwyżki na razie tylko w USA
Netflix poinformował o tym, że dla wszystkich użytkowników usługi, którzy płacą w amerykańskich dolarach, a więc w Stanach Zjednocznych Ameryki i chociażby niektórych krajach Ameryki Łacińskiej, podnosi ceny abonamentu. Podwyżki dotyczą wszystkich opcji i wynoszą od 13 do 18%. Netflix potrzebuje więcej pieniędzy na własne produkcje, których ostatnimi czasy przybywa na całym świecie coraz szybciej. Na razie wyższe opłaty dotkną kilka krajów, ale trudno oczekiwać, że podwyżki ominą resztę świata. Netflix w 2017 roku oszacował, że w następnym roku na własne produkcje wyda co najmniej 8 miliardów dolarów. W październiku firma poinformowała o tym, że bierze 2 miliardy dolarów kredytu. Wtedy wartość akcji Netfliksa mocno spadła i zaczęła odbijać w ostatnich dniach roku, po wydaniu filmu Bird Box, który według Netfliksa w tydzień obejrzało 45 milionów użytkowników.
Pomimo rosnącej konkurencji, Netflix zdecydował się podnieść ceny swojej usługi VOD. Akcje firmy od razu poszły w górę.
Netflix chce zyskać więcej pieniędzy na własne produkcje i postanowił podnieść ceny w USA, a także w kilku innych krajach, gdzie rozliczenia odbywają się przy użyciu amerykańskich dolarów. w USA cena podstawowego pakietu zostaje zwiększona z 7,99 do 8,99 dolarów. Cena pakietu standardowego rośnie z 10,99 do 12,99 dolarów. Podwyżka ceny pakietu Premium, w którym możliwe jest strumieniowanie do czterech urządzeń jednocześnie, to z 13,99 do 15,99 dolarów. Kwotowo różnice oczywiście nie wyglądają na spore, ale procentowo wygląda to już troszkę inaczej. Konsumenci zazwyczaj nie lubią żadnych podwyżek. Zupełnie inaczej gracze giełdowi, bo akcje firmy Netflix w dniu ogłoszenia podwyżek zwiększyły swoją wartość o ponad 6%.
Netflix królem internetowych łączy. Zajmuje sporą część ruchu
Pozytywna reakcja giełdy nie jest zaskoczeniem, zwłaszcza że Netflix 2016 rok zakończył z długiem na poziomie 3 miliardów dolarów. Rok później zadłużenie wzrosło do aż 7 miliardów. Wciąż nie wiadomo, jak firma kończy 2018 rok. Netflix na razie ujawnił, że ubiegłym roku na własne produkcje oraz na ulepszanie usługi wydał co najmniej 8 miliardów dolarów. Według analityka, Daniela Morgana, z firmy Synovus Trust, Netflix rok 2018 zakończy z długiem na poziomie około 8,3 miliarda dolarów. Netflix gra ostro i dość ryzykownie, ale akcjonariusze najwyraźniej pokładają w usłudze VOD spore nadzieje. Trzeba jednak pamiętać, że z Netfliksa zniknąć musiały wszystkie produkcje Marvela, a to dlatego, że do wejścia na rynek internetowego VOD szykuje się Disney. W USA Netflix może spodziewać się jeszcze jednego, nowego rywala - AT&T. Plotki głoszą, że tego typu usługę planuje też firma Apple. Netflix na pewno będzie potrzebować jeszcze więcej pieniędzy, nie tylko na zmniejszanie długów, ale też na walkę z nową konkurencją.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57