Naukowcy opracowali materiał, który zachowuje się jak T-1000 z Terminatora 2: Dzień Sądu. Inspiracja? Ogórki morskie!
Kultowej serii filmów sci-fi pt. Terminator nie trzeba przedstawiać. Mimo iż jej najnowsze odsłony nie należały do najlepszych i renoma marki mocno podupadła, to oryginał i jego sequel o podtytule "Dzień Sądu" cieszą się niesłabnącą estymą po dziś dzień. Niedawno do sieci trafiła wiadomość, że naukowcy opracowali materiał, z którego ukształtowali maleńkie roboty przypominające ludziki z klocków LEGO, umiejące płynnie zmieniać swoją formę z ciekłej na stałą i odwrotnie!
"Roboty" opracowane przez doktora Chengfeng Pan i jego zespół na Chińskim Uniwersytecie w Hong Kongu przypominają swoim kształtem popularnego ludzika z klocków LEGO i posiadają dokładnie zdolności jak T-1000.
HRP-5P - Terminator z Japonii przykręca ścianki z kartongipsu
Aby stworzyć ten niezwykle ciekawy materiał, naukowcy użyli mikroskopijnych kawałków magnesów neodymowych, wytwarzanych z połączenia neodymu, boru i żelaza, które osadzili w ciekłym galu (metalu o niezwykle niskiej temperaturze topnienia, która wynosi zaledwie 29,76 stopni Celsiusza). Następnie po stwardnieniu takiej substancji, ukształtowana została forma robota. W ramach zademonstrowania umiejętności swojego wynalazku badacze umieścili go w klatce, a potem użyli magnesów, aby wywołać zmianę jego stanu skupienia i wydostać go z zamknięcia. Następnie robocik ponownie wrócił do swojej pierwotnej formy, co można zobaczyć na poniższym filmiku:
Elon Musk obawia się groźnego rozwoju AI jak w Terminatorze...
Badacze twierdzą, że nie inspirowali się postacią z popularnego filmu, lecz ogórkami morskimi (inaczej - strzykwy) posiadającymi umiejętność dowolnej modyfikacji twardości swojego ciała (zwiększają ją w celach obronnych oraz aby zwiększyć ciężar, który są w stanie przenieść). W przeprowadzonym eksperymencie robot został podgrzany indukcyjnie, a dzięki poruszającym się magnesom wytworzono prąd elektryczny, który stopił gal. Później "płynny robocik", dzięki znajdującym się w nim mikroskopijnym cząstkom magnetycznym, został przyciągnięty w stronę magnesów. Naukowcy nie tylko wydostali materiał z klatki, ale poddali go również innym testom, m.in. przy pomocy pola magnetycznego przeskakiwał niewielkie dziury, wspinał się po ścianach, a także był rozdzielany na pół, aby przenieść naraz dwa elementy, by po wykonanych testach powrócić do stałego stanu skupienia. Chciałoby się rzec: science is fun!
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4